StoryEditor

KE powołała Europejską Radę ds. Rolnictwa i Żywności. Czy odpowie na potrzeby rolników?

W czwartek 5 grudnia Komisja Europejska oficjalnie powołała do istnienia Europejską Radę ds. Rolnictwa i Żywności (ang. EBAF). Oficjalnie też poinformowała, że tym samym rozpoczyna realizację zaleceń Dialogu Strategicznego na temat Przyszłości Rolnictwa w UE. Ogłoszony został nabór do Zarządu: oprócz rolników mają się w nim znaleźć przedstawiciele organizacji pozarządowych.

09.12.2024., 10:45h

Powołanie EBAF 

Komisja Europejska opublikowała informację o powołaniu Europejskiej Rady ds. Rolnictwa i Żywności.  

- Nowo powołana Europejska Rada ds. Rolnictwa i Żywności, której przewodniczy komisarz ds. żywności i rolnictwa Christophe Hansen, ma na celu utrzymanie nowej kultury dialogu, zaufania i udziału wielu zainteresowanych stron wśród podmiotów łańcucha dostaw żywności i społeczeństwa obywatelskiego, a także z Komisją - czytamy w komunikacie Komisji Europejskiej. 

Jednocześnie opublikowane zostało zaproszenie do składania wniosków o członkostwo w Zarządzie Rady. Termin mija 8 stycznia 2025 r..  

W Zarządzie Rady organizacje zajmujące się klimatem i zwierzętami

Członkami ma być maksymalnie 30 organizacji reprezentujących: rolników, inne podmioty łańcucha dostaw żywności oraz społeczeństwa obywatelskiego z obszarów takich jak środowisko i klimat, dobrostan zwierząt.  

- Należy zapewnić zrównoważoną reprezentację tych trzech kategorii zainteresowanych stron w tej grupie. Organizacje, które ubiegają się o członkostwo, powinny wykazać się najszerszymi odpowiednimi kompetencjami i wiedzą fachową w dziedzinach istotnych dla rolnictwa i żywności na szczeblu Unii oraz jak największą reprezentatywnością geograficzną we wszystkich państwach członkowskich - informuje KE. 

Czyje interesy będą realizować członkowie Zarządu? 

Organizacje należące do Zarządu ERRiŻ mają być zarejestrowane w Rejestrze przejrzystości - bazie danych zawierającej listę organizacji, które próbują wpływać na proces stanowienia prawa i wdrażania polityki instytucji UE.  

- Rejestr uwidacznia, jakie interesy są realizowane, przez kogo i jakimi budżetami. W ten sposób rejestr umożliwia kontrolę publiczną, dając obywatelom i innym grupom interesu możliwość śledzenia działań lobbystów - czytamy na stronie Komisji Europejskiej. 

Komisja oceni wszystkie wnioski i zamierza sfinalizować członkostwo w Radzie na początku 2025 r. Pierwsze posiedzenie Rady zostanie zwołane niezwłocznie po tym terminie. 

Jaką rolę ma pełnić Europejska Rada ds. Rolnictwa i Żywności? 

- Oczekuje się, że ten organ doradczy będzie doradzał Komisji na wysokim szczeblu w sprawie działań następczych w związku ze sprawozdaniem ze Strategicznego Dialogu na temat przyszłości rolnictwa UE i przyczyni się do prac nad wizją rolnictwa i żywności, która ma zostać przedstawiona w ciągu pierwszych 100 dni kadencji. Członkowie będą zachęcani do wspierania zrozumienia i wymiany doświadczeń między sobą oraz zwrócenia szczególnej uwagi na spójność i synergię polityk Unii oraz ich spójność z inicjatywami sektora prywatnego – informuje Komisja Europejska.  

Rada jest powoływana na okres pięciu lat i oczekuje się, że zbiera się zasadniczo od dwóch do sześciu razy w roku. Komisarz ds. rolnictwa Christophe Hansen może zwołać grupę na dodatkowe posiedzenia, jeżeli potrzebna jest pilna porada

 

Albert Katana
Autor Artykułu:Albert Katana
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. styczeń 2025 07:49