StoryEditor

KE przedstawiła rekomendacje dla Polski w sprawie nowej WPR

Dziś Komisja Europejska przedstawiła rekomendacje dla Polski w sprawie przygotowania narodowego planu strategicznego w ramach WPR po 2020 roku. Minister Puda zapewnił, że polski plan będzie w pełni realizował ideę zielonego ładu i wesprze gospodarstwa rodzinne.
16.11.2020., 13:11h
Na konferencji prasowej w resorcie rolnictwa unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski wraz z ministrem rolnictwa Grzegorzem Pudą poinformowali o założeniach narodowego planu strategicznego dla Polski. Rekomendacje dla Polski w tej sprawie przedstawiła dziś KE.

- Rekomendacje unijne, które dziś otrzymaliśmy są przedmiotem naszych analiz. W ciągu dwóch tygodni damy odpowiedz Komisji, ale widzimy, że zostały one stworzone w oparciu o wnikliwą analizę. Poza tym doskonale wpisują się w plan działania polskiego rządu – ocenił minister Puda i dodał, że w resorcie rolnictwa już trwają prace nad przygotowaniem tego dokumentu. 

Rekomendacje KE dla Polski


Narodowy plan strategiczny dla Polski będzie skupiał się wokół realizacji kilku celów. Wśród nich do najważniejszych Komisja Europejska zaliczyła wzmocnienie małych i średnich gospodarstw. 


- To element, który doskonale wpisuje się w działania rządu premiera Mateusza Morawieckiego i w tym kierunku będziemy działać – powiedział minister Puda. Zaznaczył, że wzmocnienie roli rodzinnych gospodarstw rolnych jest jego priorytetem, dlatego w najbliższym czasie wejdą w życie ustawy, które ułatwią pozyskiwanie funduszy przez mniejszych rolników i wzmocnią ich pozycję konkurencyjną na rynku.

Z kolei Janusz Wojciechowski podkreślił, że Komisja Europejska wnikliwie dopasowała rekomendacje do szczególnej sytuacji Polski, bo to właśnie gospodarstwa rodzinne odgrywają istotną rolę w strukturze rolnej naszego kraju.

Druga kwestia dotyczy rozwoju rolnictwa ekologicznego. 

- Tu chcemy stworzyć system zachęt dla wszystkich rolników, którzy będą produkować w tym systemie. Bardzo nam zależy, aby polscy rolnicy mogli w zgodzie z przyrodą prowadzić gospodarstwa, ale w taki sposób, by było to dla nich opłacalne – zaznaczył Puda.

Z kolei trzecia rekomendacja dotyczy podnoszenia dobrostanu zwierząt. Tu minister Puda zapewnił, że polski rząd dołoży wszelkich starań, aby rolnikom opłacało się inwestować w lepsze warunki chowu. 

- Komisja Europejska zachęca nas, abyśmy zaangażowali więcej środków finansowych w podnoszenie dobrostanu zwierząt. My jesteśmy na to gotowi. W tej chwili prowadzimy np. program Dobrostan Plus, będący kontynuacją programu Krowa Plus premiera Jarosława Kaczyńskiego. Trendy światowe zmierzają w tym kierunku, by jakość mięsa była lepsza. A my chcemy być w tym standardzie, zwłaszcza że już niedługo zostanie wprowadzony europejski znak dobrostanu. Ci, którzy będą produkować mięso spełniając wymogi tego znaku, będą bardziej konkurencyjni na rynku unijnym i światowym – ocenił minister Puda.

Szef resortu rolnictwa zapowiedział jednocześnie, że polski plan strategiczny będzie w pełni realizował ideę zielonego ładu wynikającą ze strategii „Od pola do stołu” i „Bioróżnorodności”.

- Zazielenianie rolnictwa wpisuje się w „Plan dla wsi” PiS. Ważne jest dla nas, by środki trafiały nie tylko do dużych gospodarzy, ale i do tych mniejszych – powiedział minister.

Narodowy plan będzie gotowy w 2021 roku


Ostateczne rozstrzygnięcia dotyczące zasad finansowania, regulacji rynków rolnych oraz planów strategicznych Polski i pozostałych krajów UE poznamy w ciągu kilku miesięcy. Do końca tego roku mają zostać przyjęte końcowe rekomendacje. Następnie poszczególne kraje będą je formalnie akceptować. 

- Rok 2021 będzie rokiem bardzo aktywnej pracy nad oceną i akceptacją tych 27 planów strategicznych. Jest to nowa formuła prawna, do tej pory nie było jednego takiego dokumentu. Więc na pewno nie będą to łatwe negocjacje – ocenił unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski.

Przyznał jednocześnie, że Komisji Europejskiej zależy na jak najszybszym zakończeniu tych prac

- W ubiegłym tygodniu rozpoczął się trilog, czyli ostateczna faza negocjacji w sprawie WPR między Parlamentem Europejskim, Radą UE i Komisją Europejską. Efektem ma być finalna wersja reformy WPR - zaznaczył komisarz. 

Wojciechowski podkreślił jednocześnie, że plan strategiczny to wielka szansa dla unijnych rolników, bo teraz poszczególne kraje mogą zaproponować swoje rozwiązania dostosowane do struktury gospodarstw i specyfiki rolnictwa. Zyskają także więcej elastyczności w podziale funduszy. Komisarz ocenił, że polski rząd przedstawi mocną wizję rozwoju polskiego rolnictwa.

- Jestem przekonany, że polski rząd we współpracy z Komisją Europejską przygotuje dobry program WPR dla polskich rolników – powiedział komisarz.

tekst i fot. ksz
Kamila Szałaj
Autor Artykułu:Kamila Szałaj Redaktorka portalu tygodnik-rolniczy.pl i Tygodnika Poradnika Rolniczego. Kamila Szałaj jest ekspertką z zakresu polityki rolnej w Polsce oraz rynków rolnych. Specjalizuje się także w kwestii dopłat bezpośrednich i dotacji dla rolnictwa. Podejmuje też tematy dotyczące bezpieczeństwa w rolnictwie oraz interwencji w obronie rolników. Zdobyła 1. miejsce w ogólnopolskim konkursie KRUS „W rolnictwie można pracować bezpieczniej”. W 2018 roku odznaczona przez ministra rolnictwa medalem Zasłużony dla Rolnictwa.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 12:54