StoryEditor

KE robi krok w dobrym kierunku. Co z GAEC i planami strategicznymi?

Copa-Cogeca chwali Komisję Europejską za propozycje reformy Wspólnej Polityki Rolnej, ale zwraca uwagę, że niektóre pomysły zmian trzeba doprecyzować. Unijne organizacje rolnicze oczekują także odrzucenia rozporządzenia o odbudowie zasobów przyrodniczych oraz ostatecznego zatwierdzenia zasad handlu z Ukrainą, które będą chronić unijne rynki rolne.
25.03.2024., 13:25h

Reforma WPR 

Już jutro, czyli we wtorek 26 marca, w Brukseli spotkają się unijni ministrowie rolnictwa, aby omówić, między innymi, palącą kwestię „bieżących obaw w sektorze rolnictwa”. Copa i Cogeca wysłała do wszystkich ministrów rolnictwa UE list, w którym zajęły stanowisko w sprawie zaproponowanych pod koniec ubiegłego tygodnia przez Komisję Europejską zmian we Wspólnej Polityce Rolnej oraz umowie handlowej z Ukrainą.

W liście czytamy, że Copa i Cogeca „popierają propozycje Komisji Europejskiej dotyczące średnio- i długoterminowego uproszczenia WPR przedstawione 15 marca jako krok we właściwym kierunku, zapewniający przejście do bardziej zrównoważonego rolnictwa”.

Ale jednocześnie unijne lobby rolne zauważa, że „przyjęcie tych zmian zapewni większą elastyczność we wdrażaniu polityki w sposób uwzględniający warunki i specyfikę klimatyczną oraz lokalną w całej UE”.

Mimo to europejskie organizacje rolnicze proszą unijnych decydentów o kilka wyjaśnień i dopracowanie niektórych elementów propozycji reformy WPR zwłaszcza dotyczących następujących kwestii:

  • zasad realizacji GAEC;
  • szybszej procedury przeglądu planów strategicznych;
  • zwolnień dla gospodarstw o ​​powierzchni mniejszej niż 10 hektarów.

Co dalej z Ukrainą?

Copa-Cogeca z zadowoleniem przyjęła pomysł nowych ram współpracy między UE a Ukrainą na nadchodzące lata. Jej zdaniem we wzajemnych relacjach potrzebujemy ”jasności i przewidywalności”. Europejskie organizacje rolnicze dobrze odebrały zdanie wyrażone przez niektórych przywódców UE (Polska i Francja), aby ponownie otworzyć dyskusje na temat zasad handlu z Ukrainą. W porozumieniu należy bowiem uwzględnić 2021 r. jako rok referencyjny oraz dołączyć pszenicę i jęczmień do automatycznego systemu uruchamiania ochrony unijnego rynku

Elementy te są niezbędne dla stabilizacji rynków europejskich i wzywamy inne państwa członkowskie do poparcia tych poprawek – podsumowała w oświadczeniu Copa-Cogeca.

Nature Restoration Law do kosza?

Copa-Cogeca odnotowała także decyzję o odroczeniu prac nad rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie odbudowy zasobów przyrodniczych (Nature Restoration Law).

Ten źle zaprojektowany i słabo finansowany wniosek KE w dalszym ciągu rodzi pytania dla europejskich decydentów na każdym szczeblu. Wzywamy państwa członkowskie do oceny konsekwencji wdrożenia takiego wniosku i do głosowania za odesłaniem go do Komisji Europejskiej w celu przeglądu – napisała Copa-Cogeca.

Copa i Cogeca zapowiedziała, że z uwagą będzie śledzić dyskusje podczas następnego posiedzenia Rady AGRIFISH w dniu 26 marca i podczas kolejnego posiedzeniem Rady UE w dniach 18 i 19 kwietnia 2024 r.

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. styczeń 2025 20:56