Z inicjatywy Cogeca odbyło się Forum Biznesu pt: „Sztuczna inteligencja w systemach rolno-spożywczych: Zmiana podejścia do zrównoważonych modeli biznesowych”. Nowe technologie coraz śmielej wkraczają do rolnictwa. Zdaniem organizatorów Forum Biznesu będzie ich coraz więcej i będą miały coraz większy wpływ na produkcję. Wprawdzie rolnik będzie nadal odgrywać centralną rolę na wszystkich etapach produkcji zwierzęcej i roślinnej, ale będzie dysponował informacjami i technologiami na bezprecedensową do tej pory skalę. Już teraz możemy używać dronów od oceny wielkości produkcji, jej jakości lub skali strat wywołanych suszą. Są także maszyny do precyzyjnego rolnictwa, roboty do zbioru szparagów, truskawek, jabłek, do pielenia odróżniające chwasty od rośliny uprawnej. A to dopiero początek.
Szerokie wprowadzanie innowacyjnych technologii w rolnictwie jest także jednym z elementów Europejskiego Zielonego Ładu. Zdaniem Komisji Europejskiej to jeden ze sposobów wprowadzenia zrównoważonej produkcji rolniczej. Dzięki postępowi technologicznemu dla rolnika szeroko dostępne będą informacje i dane dotyczące gleby, temperatury, wilgotności, s...
Jesteś w strefie Premium
StoryEditor
KE: sztuczna inteligencja w rolnictwie dokona zielonej rewolucji
Czy innowacyjne technologie i sztuczna inteligencja dokonają zielonej rewolucji w europejskim rolnictwie. Na taki scenariusz liczy Komisja Europejska. Ale polskie organizacje rolnicze działające w Copa-Cogeca podchodzą do sprawy z dystansem. Ich zdaniem plany Brukseli, jak wszystko co jest związane z Europejskim Zielonym Ładem, są mało konkretne i precyzyjne.