StoryEditor

Kiedy wypada niedziela handlowa w 2022 r. - co się zmienia?

Choć w 2021 r. handlowcy znaleźli wiele furtek otwierających drzwi do obejścia przepisów, to Sejm w październiku zaostrzył zakaz niedzielnego handlu. W jaki sposób? Kiedy w 2022 r. będzie można zrobić zakupy w niedzielę?
29.01.2022., 20:01h

Uszczelnienie zakazu handlu w niedzielę na podstawie nowelizacji ustawy podpisanej przez prezydenta RP Andrzeja Dudę już 1 lutego stanie się faktem. W jej wyniku sieci handlowe, które w ostatnich miesiącach funkcjonowały w niedziele niehandlowe na zasadzie placówki pocztowej, będą musiały wykazać, że działalność pocztowa przynosi co najmniej 40 proc. miesięcznego przychodu ze sprzedaży detalicznej.

Kiedy wypadają niedziele handlowe

Niedziel handlowych w tym roku będzie 7, a 30 stycznia przypada pierwsza z nich. Kolejne takie dni to:
  • 30 stycznia 2022 r.,
  • 10 kwietnia 2022 r.,
  • 24 kwietnia 2022 r.,
  • 26 czerwca 2022 r.,
  • 28 sierpnia 2022 r.,
  • 11 grudnia 2022 r.,
  • 18 grudnia 2022 r.

Wiele sieci handlowych w 2021 roku stało się placówkami pocztowymi

W 2021 roku wiele sieci handlowych wykorzystywało lukę w przepisach, mówiącą, że placówki pocztowe mogą działać bez względu na zakaz handlu w każdą niedzielę. Jedną z firm obsługujących operację zamiany sklepów w placówki pocztowe jest Pointpack, który od 2013 roku należy do operatorów pocztowych, a swoim klientom oferuje m.in. wdrożenie usługi nadawania i odbioru paczek, zajmuje się także integrowaniem systemów kasowych, terminali płatniczych i kas fiskalnych. Formalnie sklepy stawały się zatem placówkami pocztowymi Pointpacku.

W piątkowym komunikacie firma technologiczna Pointpack podała, że jedna ze znaczących sieci handlowych wypowiedziała umowę agencyjną o prowadzenie placówki pocztowej. Czy to jednostkowy przypadek, czy może początek trendu, okaże się niebawem. Dlaczego się na to zdecydowali? W roku 2021 wolumen przesyłek zrealizowany na podstawie wypowiadanej umowy nie przekroczył 0,3 proc. całkowitego wolumenu przesyłek obsłużonych przez Pointpack. Dlatego też podmiot ten zdecydował się wypowiedzieć umowę dotyczącą prowadzenia placówki pocztowej, a jej okres wypowiedzenia wynosi 3 miesiące.

- Pomimo, iż ostateczna całkowita wartość kontraktu okazała się nie być znacząca, zarząd spółki zdecydował o publikacji niniejszej informacji ze względu na publikację pierwotnej informacji o zawarciu umowy – podaje w swym komunikacie Pointpack.

Żabka jednym z pierwszych ważniejszych partnerów Pointpack

Pierwszą umowę zmiany sklepu w placówkę pocztową, Pointpack podpisał z Żabką już w 2018 roku. W 2021 roku tych umów firma miała już więcej, m.in. z Lidlem, Aldi, Auchan, Eurocash i Carrefourem, a także z "ogólnopolską siecią handlową” nie wskazaną z nazwy. I to właśnie ta nieznana z nazwy sieć wypowiedziała swoją umowę.

Najgłośniejszą umową i to trójstronną była dla Poinpack’u ta podpisana z Biedronką oraz Pocztą Polską w październiku 2021 r.

Oficjalnym powodem nawiązywania współpracy sieci handlowym z Pointpackiem nie było obejście zakazu handlu w niedziele niehandlowe, ale wyjście naprzeciw rosnącemu rynku e-commerce i o chęci umożliwienia klientom odbierania paczek przy okazji zakupów.

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

Na podstawie: Wiadomości handlowe 

Natalia Marciniak
Autor Artykułu:Natalia Marciniak

dziennikarka Tygodnika Poradnika Rolniczego specjalizująca się w tematyce społecznej oraz uprawie roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. listopad 2024 13:25