Rzecznik Praw Obywatelskich zagadnieniem tym zajmuje się od 2008 r. O odpowiednią interwencję prawodawczą wnosił w licznych wystąpieniach generalnych do kolejnych ministrów odpowiadających za budownictwo, planowanie i zagospodarowanie przestrzenne oraz mieszkalnictwo i rozwój wsi, a także do Prezesa Rady Ministrów.
Zalecenia NIK - jakie kwalifikacje dla osób uprawionych?
Najwyższa Izba Kontroli w roku 2021 oraz 2022 podjęła zgłoszoną przez Rzecznika sprawę kontroli sposobu wykonywania przez starostów gleboznawczej klasyfikacji gruntów w warunkach braku regulacji ustawowej. Wyniki kontroli wyraźnie potwierdziły wadliwość aktualnego stanu prawnego: skontrolowane starostwa nie zapewniły prawidłowego wykonywania gleboznawczej klasyfikacji gruntów w latach 2015-2020 (I-III kwartał).
W zaleceniach pokontrolnych NIK rekomendowała stronie rządowej pilne podjęcie działań legislacyjnych i określenia w ustawie niezbędnych kwalifikacji osób uprawnionych do klasyfikacji gruntów, które będą zapewniały odpowiedni poziom merytoryczny opinii.
Zobacz także: Efekt wielu lat zaniedbań - gleby kwaśne i bardzo kwaśne w Polsce
Zgodnie z ostatnimi wyjaśnieniami Ministra Rozwoju i Technologii z czerwca 2023 r., resort zwrócił się o wpis odpowiedniego projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
Zmiana ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne
Zastępca RPO Stanisław Trociuk zwrócił się także do obecnego ministra rozwoju i technologii Krzysztofa Hetmana o informacje co do aktualnego stanu prac legislacyjnych w tej sprawie.
W odpowiedzi Krzysztof Kukucki wiceminister rozwoju i technologii poinformował, że jego resort jest w trakcie przygotowywania wniosku o wprowadzenie do Wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne.
Projekt ten będzie uwzględniał wnioskowane przez Najwyższą Izbę Kontroli zmiany w zakresie uregulowania kwalifikacji osób uprawnionych do przeprowadzania czynności klasyfikacyjnych w ramach gleboznawczej klasyfikacji gruntów.
wk
Fot: Biernacki