Kolejna dwa ogniska
50. ognisko grypy ptaków potwierdzono badaniami z 14 lutego 2017 r. w gminie Ustroń (powiat cieszyński, województwo śląskie). W gospodarstwie utrzymywano 73 sztuki drobiu, w tym kury i kaczki.
51. ognisko H5N8 wyznaczono w gospodarstwie położonym w gminie Zgorzelec (województwo dolnośląskie). Wyniki badań z 14 lutego 2017 r. w PIW-PIB w Puławach potwierdziły wystąpienie wirusa w stadzie 20 kur.
W gospodarstwach wdrażane są wszystkie procedury przewidziane w przypadku pojawienia się wysoce zjadliwej grypy ptaków.
Pamiętajmy o przepisach!
Razem z GLW przypominamy o konieczności stosowania środków zapobiegawczych zawartych w rozporządzeniu MRiRW z 28 grudnia 2016 r.
W szczególności dotyczy to hodowców posiadających gospodarstwa położone w pobliżu zbiorników wodnych, którzy z uwagi na występujące zagrożenie zakażenia drobiu wirusem grypy ptaków ze strony dzikiego ptactwa, powinni zachowywać szczególną ostrożność i stosować odpowiednie środki bioasekuracji, minimalizujące ryzyko przeniesienia wirusa grypy ptaków do gospodarstwa.
Zalecienia:
- zabezpieczyć budynki, w których utrzymywany jest drób oraz paszę przed dostępem dzikich zwierząt, w tym ptaków;
- nie karmić i nie poić drobiu na zewnątrz budynków inwentarskich;
- stosować w gospodarstwie odzież i obuwie ochronne;
- stosować maty dezynfekcyjne w wejściach do budynków, w których utrzymywany jest drób.
Niestety, nadal wielu nie przestrzega obowiązujących zasad, chociaż poza rozprzestrzenianiem się choroby, grożą im wysokie kary pieniężne. al