Jak zauważyła Wielkopolska Izba Rolnicza czekają nas kolejne podwyżki cen prądu w gospodarstwach domowych. W 2020 r. podwyżki stawek wyniosły 12%, podobnie będzie i w tym roku.
– Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził taryfy dla kilku firm energetycznych. Nowe stawki na sprzedaż energii dla odbiorców w gospodarstwach domowych, stosować zaczną od stycznia 2021 spółki – Enea, PGE Obrót, Tauron oraz Energa Obrót. Ceny samego prądu w przypadku odbiorców indywidualnych o przeciętnym zużyciu energii elektrycznej (grupa G11) wzrosną w 2021 roku średnio ok. 3,5%. Natomiast w przypadku odbiorców w grupie taryfowej G12, zużywających średnio znacznie więcej energii elektrycznej niż przeciętny odbiorca, wzrost opłat będzie odpowiednio wyższy. Rachunki dla odbiorców indywidualnych będą jeszcze wyższe za sprawą nowych opłat. Będzie to opłata mocowa której celem jest zebranie pieniędzy na modernizację elektrowni, a także zapewnienie bezpieczeństwa dostaw energii. Dla przeciętnego gospodarstwa domowego wyniesie ona ok. 7,50 zł miesięcznie. Będzie to także opłata za odnawialne źródła energii (OZE), czyli opłata równoważąca produkcję energii w mikro- i małych instalacjach. Od 2021 roku wyniesie ona 2,20 zł/MWh (przeciętne gospodarstwo domowe wg. URE zużyło w roku 2019 ok 1,8 MWh) – informuje WIR.
Podsumowując podwyżka stawki na gospodarstwo wyniesie około 12%. Jedynym ratunkiem dla Polaków, którzy płacą za rachunki za prąd najwięcej, jest zastosowanie wyższej skali produkcji energii z odnawialnych źródeł. Dopóki będziemy producentami energii z węgla, będziemy importować go na potężną skalę.
Jak informuje WIR w 2020 r. import energii elektrycznej do Polski wynosił 12,5 terawatogodzin netto, o 20% wyższy niż w 2019 r.
Oprac. dkol na podst. Wielkopolska Izba Rolnicza
StoryEditor
Kolejne podwyżki cen prądu
Jakby problemów Polakom było jeszcze za mało, to na dokładkę w tym roku będziemy płacić wyższe rachunki za prąd. Wchodzą nowe opłaty…