StoryEditor

Kolejne zakłady Vion idą pod młotek. Kto je przejmie?

Proces wycofywania się Vion z Niemiec nabiera tempa. Kolejne zakłady idą pod młotek, a firma kieruje swoją uwagę na kraje Beneluksu. Kto przejmie działalność po Vion?

17.02.2025., 18:30h

Vion od lat ogranicza działalność w Niemczech

Wycofanie się ubojni Vion z niemieckiego rynku trwa już od dłuższego czasu. Jak już informowaliśmy, firma w ubiegłym roku sprzedała swoje zakłady ubojowe w Bawarii na rzecz EG Südbayern, co było istotnym krokiem w strategii ograniczania działalności w Niemczech. Więcej szczegółów znajdziesz w artykule „Vion sprzedaje zakłady ubojowe w Bawarii. Co to oznacza?”

Proces restrukturyzacji koncernu nabrał tempa, gdy pojawiły się doniesienia o milionowych stratach firmy. Według raportu za 2023 rok Vion poniosło straty w wysokości blisko 90 milionów euro. Zarząd spółki uzasadniał tę sytuację kosztami reorganizacji oraz spadkiem wolumenu sprzedaży. 

Kolejna sprzedaż. Których zakładów pozbywa się Vion?

W lutym 2025 roku Vion Food Group ogłosiło sprzedaż kolejnej lokalizacji w Niemczech – spółki zależnej Vion Zucht- und Nutzvieh GmbH (NuZ). W ramach tej transakcji zakład w Neumünster przejmie stowarzyszenie marketingowe ZNVG eG, a dziewięciu pracowników zatrudnionych w tym zakładzie otrzyma ofertę pracy u nowego właściciela. To kolejny krok w kierunku całkowitego wycofania się firmy z handlu bydłem w Niemczech. Jak wynika z informacji prasowej, ZNVG to największa organizacja zajmująca się handlem bydłem i trzodą chlewną w Szlezwiku-Holsztynie.

Nie jest to jednak jedyna sprzedaż Vion w ostatnich tygodniach. Firma ogłosiła również, że inna firma – Raiffeisen Viehzentrale (RVZ) – przejmie pozostałe lokalizacje zakłady Vion Zucht- und Nutzvieh GmbH (NuZ), które znajdują się w Duben, Bernsdorf, Dalum i Einbeck (również przejmując pracowników tych zakładów). Transakcja czeka jeszcze na zatwierdzenie przez urząd antymonopolowy, ale jej finalizacja spodziewana jest w kwietniu.

Pełne skupienie na rynku Beneluksu

Decyzje Vion o sprzedaży niemieckich aktywów wpisują się w strategię firmy, która zakłada skoncentrowanie działalności na krajach Beneluksu, czyli Belgii, Holandii i Luksemburga. Zarząd firmy argumentuje, że to właśnie na tym rynku widzą największy potencjał rozwoju i chcą budować „najbardziej zrównoważone przedsiębiorstwo białkowe w Europie”. 

Zmiany w strukturze firmy mają również umożliwić dalsze inwestycje w technologie i innowacje, które poprawiają efektywność produkcji oraz zarządzania łańcuchem dostaw. Już były dyrektor generalny Vion Ronald Lotgerink podkreślał, że firma dąży do stworzenia „szczuplejszej organizacji”, która będzie bardziej efektywna i konkurencyjna na dynamicznie zmieniającym się rynku. Więcej o sytuacji finansowej międzynarodowej firmy z branży mięsno-spożywczej przeczytasz w tym artykule:

image

Vion w głębokim kryzysie? Niemieckie oddziały generują milionowe straty

Na podst. Vion, AgraEurope, agrarheute

Maria Khamiuk
Autor Artykułu:Maria Khamiukdziennikarz, współpracownik PWR Online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. luty 2025 16:53