Na pomniku są wyryte słowa Wincentego Witosa "a Polska winna trwać wiecznie”, natomiast na tylnej ścianie znajduje się napis: "Wielkiemu synowi polskiej wsi - Naród". Wykonana z brązu figura patrona w lewej ręce trzyma książkę, a w prawej - kapelusz. Pod tym pomnikiem w Warszawie rozpoczyna się wiele manifestacji.
Zdaniem organizatorów, polskim rolnikom i hodowcom grozi wykup ziemi przez zagraniczny kapitał oraz bankructwo gospodarstw rodzinnych z powodu spadku dochodów i zadłużenia.
Przewodniczącym KOPRiHZ jest Dariusz Grabowski, który wzywał rolników do wzięcia udziału w proteście słowami „wszystkich, którym na sercu leży dobro i przyszłość polskiego rolnika, hodowcy zwierząt, polskiego przemysłu i handlu obsługującego rolnictwo”.
Po zgromadzeniu się rolników pod pomnikiem Witosa, manifestacja ruszy pod Sejm.
Lista postulatów jest następująca:
- Żądamy całkowitego wycofania w trybie natychmiastowym wadliwej ustawy posła Czabańskiego z uwagi na art 7 ust 3a szkodliwego dla rolników i naruszający Art 21 Konstytucji w tym prawa rolników, hodowców i obywateli posiadających zwierzęta domowe oraz ograniczenia praw dla organizacji pro zwierzęcych a zwiększenie środków na weterynarię.
- Żądamy zabezpieczenia środków w budżecie krajowym na programy pomocowe -jak również wypłaty zaległych kwot za starty skutków klęsk żywiołowych bieżących i zaległych.
- Żądamy zmiany struktury KOWR poprzez dużą jej część reorganizacji związanej ze sprzedażą ziemi z zasobu rolnikom w formie leasingu na 30 lat z prawem wykupu.
- Żądamy pilnej interwencji na rynku trzody chlewnej, drobiu i wołowiny a takie owoców miękkich oraz Sadownictwa celem ochrony Suwerenności żywnościowej oraz domagamy się urzeczywistnienia dochodu z 1 ha przeliczeniowego w rolnictwie poprzez uwzględnienie wszelkich kosztów produkcji w tym kosztów pracy rolnika. Dochód na poziomie 3399 zł z 1ha przeliczeniowego nie jest rzeczywistym odzwierciedleniem dochodu w gospodarstwie rolnym a system wyliczania dochodu stał się przyczyną zadłużenia gospodarstw rolnych wobec banków które przyjmowały dochód wg zaświadczenia z urzędu gminy o wielkości przeliczeniowej gospodarstwa. Polityka rolna rządu powinna gwarantować opłacalność produkcji w rolnictwie, skuteczne wspieranie działów produkcji rolnej , oraz godne warunki życia rodzin wiejskich. Postulujemy o wprowadzenie ogłoszenia klęski żywiołowej ze względu na 5 rok ASF na terenie Polski a mający wpływ na szkody w produkcji trzody chlewnej co pozwoli na rzeczywiste uruchomienie programu pomocowego na bioasekurację czy utrzymanie pogłowia z wyłączeniem Dyrektyw Unijnych pomocy De minimis.
- Żądamy przygotowania nowych rozwiązań w zakresie polityki kredytowej banku rolnego w pionie banku gospodarki krajowej wobec rolnictwa wraz z jego oddłużeniem.
- Żądamy utworzenia Państwowej inspekcji Bezpieczeństwa Jakości Żywności z pionizacją centralną oraz wprowadzenie kar za sprowadzanie do Polski szkodliwej żywności w tym owoców i warzyw z pełną kontrolą zakładów przetwórczych Marketów i Centrów Logistycznych przy użyciu inspektorów z wymianą rotacyjną celem uniknięcia możliwości korupcjogennych oraz wprowadzenia systemu kontroli GPS każdego pojazdu drogowego oraz koleją wjeżdżającego na teren RP z żywnością celem identyfikacji lokalizacji przez służby kontrolne jak na zasadzie statków powietrznych. Obligatoryjne zgłoszenia wwozu na teren RP po rygorem kar administracyjnych nie niższych niż 50 tyś zł artykułów rolno-spożywczych, w przypadku stwierdzenia żywność nie spełniającej norm bezpieczeństwa żywnościowego utylizacja na koszt producenta lub importera.
- Żądamy wprowadzenia Ustawy Rumuńskiej złożonej przez jeden z klubów parlamentarnych, a polegającej na wprowadzeniu do obrotu handlowego 51 96 produktów pochodzenia krajowego od Polskich Rolników.
- Postulujemy o wsparcie utrzymania produkcyjności gospodarstw mleczarskich i pilnej interwencji wsparcia finansowego dla hodowców bydła mięsnego i mlecznego.
- Żądamy wypłat zaległych odszkodowań i rekompensat za likwidację trzody chlewnej w gospodarstwach w związku z ASF.
- Postulujemy o wprowadzenie cen rekomendowanych obejmujących wszystkich produktów rolno-spożywczych.
- Żądamy odstąpienia od polityki ograniczania i uniemożliwiania polskim producentom maszyn rolniczych eksportu w ramach zobowiązań Polski z kredytów OECD spełniających wszelkie wymogi ustawowe.
- Żądamy natychmiastowych wstrzymań egzekucji komorniczych wobec polskich zadłużonych gospodarstw rolnych wobec Skarbu Państwa z podjęciem działań ochronnych restrukturyzacją zadłużenia z umorzeniem odsetek wobec Skarbu Państwa gospodarstw produkcyjnych oraz wstrzymania egzekucji wobec Ursusa i uruchomienia dla niego wsparcia eksportowego w ramach zobowiązań z kredytów OECD.
- Pilną wypłatę dopłat dla rolników ze względu na trudną sytuację finansową gospodarstw rolnych.
- Wnosimy w trybie pilnym ze względu na konieczność rozwoju Polskiego rolnictwa o podniesienie w roku 2019 budżetu na rolnictwo do poziomu 1,2 % PKB dyli 19-20 miliardów celem zwiększenia zatrudnienia i dochodów w Doradztwie Rolnym, ARiMR, Weterynarii, KROS oraz instytucjach związanych z obsługą rolnictwa Podnoszenie rokrocznie PKB na rolnictwo w roku 2020 PKB do poziomu 1,6% oraz roku 2021 PKB na poziom 2% PKB.
- Wnosimy o wprowadzenie znakowania żywności flagą kraju pochodzenia oraz klasą jego bezpieczeństwa w sposób czytelny dla konsumenta. Postulat Związku Zawodowego Rolników AGROUNIA.
- Rozliczenia firm jak Delegelanden, Siemens Finance oraz Europejski Fundusz Leasingowy z odebranych sprzętów rolnikom. Wykazania rozliczeń dofinansowań w ramach środków Unii w 50% oraz gdzie się podział VAT ze sprzedanych maszyn rolniczych. Wielu rolnikom odebrano sprzęt karząc ich podwójnie zwrotem kwoty nienależnie pobranej poprzez ARiMR który nie żąda zwrotu dofinansowań od firm udzielających kredytów i leasingu na co wskazywała Komisja Europejska podczas kontroli w ARiMR o których mówiła podczas spotkań Pani Anna Gutt. Obecny pracownik KOWR.
ZOBACZ TRANSMISJĘ LIVE!!!
W manifestacji przede wszystkim wzięli udział przedstawiciele i członkowie organizacji zrzeszających hodowców psów i kotów rasowych, ale także przewodniczący ZZRR "Solidarni" Marcin Bustowski oraz prezes OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych Sławomir Izdebski.
Źródło Facebook ZZRR SOLIDARNI
Fot. Kolasińska
dkol