Jak informuje IUNG, zagrożenie suszą istnieje obecnie na terenie 8 województw: wielkopolskiego, łódzkiego, mazowieckiego, lubuskiego, dolnośląskiego, zachodniopomorskiego i pomorskiego. Natomiast w okresie sześciodekadowym okresie raportowania suszę odnotowano w uprawach: zbóż ozimych, zbóż jarych, krzewów owocowych i roślin strączkowych.
Z raportu IUNG wynika, że największa susza występuje wśród upraw zbóż jarych, odnotowano ją w ośmiu województwach Polski w 248 gminach. Względem poprzedniego okresu sześciodekadowego nastąpiło zmniejszenie zagrożenia suszą o 224 gmin. Susza występuje w 10,01% gmin kraju (zmniejszenie względem poprzedniego okresu o 9,04 punktów procentowych), na powierzchni 2,09% gruntów ornych.
Susza występuje również wśród upraw zbóż ozimych. IUNG odnotował ją w pięciu województwach Polski, w 104 gminach (o 175 gmin mniej niż poprzednim okresie sześciodekadowym), w 4,20% gmin kraju (o 7,06 punktów procentowych mniej niż w poprzednim okresie), na powierzchni 0,85% gruntów ornych.
Jeżeli chodzi o suszę w uprawach krzewów owocowych, to odnotowano ją w trzech województwach, w 20 gminach kraju (zmniejszenie zagrożenia suszą o 227 gmin względem poprzedniego okresu sześciodekadowego). Susza wśród tych upraw występuje w 0,81% gmin Polski (zmniejszenie zagrożenia suszą o 9,16 punktów procentowych względem poprzedniego okresu sześciodekadowego), na powierzchni 0,05% gruntów ornych.
W uprawach roślin strączkowych suszę odnotowano ją w czterech województwach, w 64 gminach Polski w 2,58% gmin kraju, na powierzchni 0,31% gruntów ornych.
Z raportu IUNG wynika, że w raportowanym okresie duże niedobory wody wynoszące od -140 do – 149 mm notowane są w woj. dolnośląskim, lubelskim, lubuskim, podlaskim, opolskim oraz warmińsko-mazurskim.
oprac. bcz na podstawie IUNG-PIB w Puławach
Grafika: IUNG Puławy