StoryEditor

Komisarz ds. rolnictwa Hansen: "Nie wiem, jaki będzie budżet WPR, nie mam szklanej kuli"

– Trzeba walczyć o duży budżet WPR. Nie jestem w stanie osiągnąć tego sam, ale będę przekonywał do tego w oparciu o wytyczne polityczne i Dialog Strategiczny. Zobaczymy, co da się zrobić na szczeblach krajowych: przekonaliśmy się po tym, jak rolnicy wyszli na ulice, że cięcia budżetowe byłyby katastrofą – mówił kandydat na komisarza ds. rolnictwa UE Christophe Hansen podczas przesłuchania w Parlamencie Europejskim

Albert Katana
05.11.2024., 16:00h

Budżet WPR został zmniejszony o 40%

Wczoraj odbyło się w Parlamencie Europejskim przesłuchanie sprawdzające komisarza-kandydata ds. rolnictwa UE Christophe Hansena. Posłowie pytali o budżet Wspólnej Polityki Rolnej, Zielony Ład i Dialog Strategiczny – na ten ostatni dokument nie mieli wpływu.

Luke Ming Flanagan, należący do Grupy Lewicy, zwrócił uwagę na drastyczny spadek wielkości budżetu WPR na przestrzeni 30 lat: 

– Jestem fanem wspólnej polityki rolnej, bo bez niej nasi rolnicy znów musieliby emigrować - mówił Irlandczyk. - Ale budżet WPR spadł z 65,5% do 23,5% całości budżetu Unii Europejskiej - w Irlandii w wymiarze rzeczywistym o 60% od 1990 roku. Czy podejmie pan starania, żeby zwiększyć ten budżet? Czy mamy szansę być znów tak ambitni, jak w latach 90.? - pytał Luke Flanagan. 

Budżet WPR zależy od Kolegium Komisarzy 

Christophe Hansen nie zajął konkretnego stanowiska. Zadeklarował natomiast swoje poświęcenie w walce o budżet, choć walczyć będzie musiał z całą Komisją Europejską.

– Za wcześnie jeszcze, żeby mówić o tym, co zdecyduje Kolegium Komisarzy, ale mogą państwo liczyć na mnie, że zdecydowanie, z poświęceniem będę bronił budżetu na wspólną politykę rolną - deklarował. - Co do konkretnych danych: nie mam szklanej kuli, by przewidzieć przyszłość, ale trzeba wywierać presję także na rządy krajowe, jeśli chcemy silnej wspólnej polityki rolnej, bo pieniądze z nieba nie spadną. 

Budżet WPR nie zostanie zwiększony?

Hansen wielokrotnie podczas przesłuchania powtarzał, że należy szukać dodatkowych źródeł finansowania rolnictwa – głównie z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, ale też pożyczek z Europejskiego Banku Inwestycyjnego. 

- Tam jest dużo środków niewykorzystanych, trzeba sprawić, żeby te środki uzyskali rolnicy, a nie jak zwykle duże firmy - mówił Hansen. - Będę też analizował możliwość wykorzystania środków z Europejskiego Banku Inwestycyjnego – nie muszę tu czekać na szefów państw i rządów, decyzje komisarzy, żeby te środki wykorzystać, bo rolnicy nie mają czasu, żeby czekać, aż my się dogadamy, co do, mam nadzieję, większego budżetu, którego obiecać nie mogę. Dlatego bardzo chcę podjąć krótkoterminowe działania, bo trzeba dać ludziom perspektywę - tłumaczył Christophe Hansen

Zielony Ład i Dialog Strategiczny 

Podstawą kreowania polityki rolnej przyszłego komisarza ds. rolnictwa mają być dokumenty wypracowane w celu realizacji polityki klimatycznej UE – Zielony Ład i Dialog Strategiczny. Herbert Dorfmann, koordynator EPL, pytał jak Hansen wyobraża sobie działanie na podstawie zaleceń Dialogu Strategicznego, bez uwzględniania prerogatyw Parlamentu Europejskiego? 

- Mieliśmy niedawno protesty rolników, którzy nie byli zadowoleni z naszej polityki; był Dialog Strategiczny. W Dialogu Strategicznym mówiono o ambitnych środkach budżetowych. Trzeba zapewnić wsparcie 9 mln gospodarstw, a jednocześnie trzeba wprowadzić uproszczenia w WPR: jak widzi pan budżet i stosowanie go nakierowanego na cel i bez obciążeń administracyjnych? – pytał Dorfmann.

Wytyczne przewodniczącej KE podstawą działań komisarza 

Przyszły komisarz po raz któryś z rzędu odwołał się do politycznych wytycznych, sugerując przy tym, że budżet WPR może zostać zmniejszony. 

- Są wytyczne przewodniczącej i to jest jasne: Ursula von der Leyen wspiera subsydia dochodowe dla rolników, więc ja będę za silnym budżetem. Trzeba się zastanowić, jak Dialog Strategiczny ma się do budżetu, który trzeba zachować dla WPR, ale trzeba też najpierw wykorzystać środki, które już mamy, np. z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji - wymijająco odpowiadał Hansen.  

Czerwone mięso bez poparcia komisarza? 

W nawiązaniu do Dialogu Strategicznego Carlo Fidanza (EPL) zapytał o wykluczenie z budżetu na promocję żywności czerwonego mięsa i wina – tradycyjnych elementów kuchni włoskiej.  – Chcemy zachować te środki. Czy chce się pan zobowiązać, że te środki zostaną utrzymane, a nawet zwiększone? - zapytał włoski poseł. 

Po raz kolejny Hansen udowodnił, że nie zamierza wykraczać ani o jotę z planów KE: 

- Ważne jest, żeby chronić nasze produkty przed podróbkami, bo ser w typie parmegiano w Ameryce Łacińskiej jest 4.krotnie tańszy od oryginalnego. Niektóre środki finansowe zostały ograniczone ze względu na Wieloletnie Ramy Finansowe, ale jestem pewien, że uda nam się utrzymać dobry poziom promocji i również zamierzam poprosić o dodatkowe 40 mln euro na to - odpowiedział, choć pytanie nie dotyczyło serów. 

Pieniądze z WPR na uspokojenie rolników 

Elsi Katainen, Finka reprezentująca Renew, zapytała o to, co Hansen zamierza zrobić, żeby rolnicy uzyskiwali uczciwe ceny za swoje produkty.  

- Rolnictwo to sektor strategiczny, nie stać nas na uzależnienie od importu, jak w innych sektorach - odpowiadał Hansen. - Trzeba walczyć o duży budżet WPR, nie jestem w stanie osiągnąć tego sam, ale będę przekonywał do tego w oparciu o wytyczne polityczne i Dialog Strategiczny. Ważne są odpowiednie zachęty dla rolników, którzy wolą uczestniczyć w zwalczaniu zmian klimatycznych i utracie bioróżnorodności na zasadzie zachęt a nie przepisów. Zobaczymy, co da się zrobić na szczeblach krajowych - przekonaliśmy się po tym, jak rolnicy wyszli na ulice, że cięcia budżetowe byłyby katastrofą.  

Albert KatanaAlbert Katana
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. listopad 2024 08:04