
Kluczowa rola Polski w rolnictwie UE
Komisarz UE ds. rolnictwa Christophe Hansen był gościem online pierwszego dnia Europejskiego Forum Rolniczego. Rozpoczynając swoją wypowiedź dobitnie zaznaczył, że polskie rolnictwo ma zasadnicze znaczenie w zapewnieniu bezpieczeństwa żywnościowego UE:
- Polska odgrywa tu kluczową rolę i nie mogę przecenić strategicznego znaczenia waszego kraju dla rolnictwa UE. Jako jeden z naszych największych producentów rolnych, Polska nie tylko wnosi istotny wkład w dostawy żywności w Europie, ale także odgrywa kluczową rolę w zapewnianiu bezpieczeństwa żywnościowego na całym kontynencie - powiedział Christophe Hansen.
Wizja dla rolnictwa i żywności - mapa drogowa polityki rolnej UE
Komisarz Hansen przypomniał, że w zeszłym miesiącu Komisja Europejska przedstawiła Wizję dla Rolnictwa i Żywności.
- Europejski sektor rolno-spożywczy stoi w obliczu nowego i pełnego wyzwań krajobrazu: coraz bardziej ekstremalnych zjawisk pogodowych, konfliktów handlowych, zbliżającej się globalnej konkurencji. Wizja dla rolnictwa będzie polityczną odpowiedzią na te wyzwania i mapą drogową naszej polityki, która pokieruje przyszłością żywności i rolnictwa w Europie - zadeklarował komisarz.
Jak stwierdził, “Wizja” zawiera kilka bardzo jasnych punktów dotyczących rolnictwa i żywności. Przede wszystkim jest w niej uznanie, że rolnictwo to sektor strategiczny Europy i kluczowy zasób, który musimy chronić. Uznanie tego wpływa na dalsze postanowienia.
- Nasze polityki będą nadal wspierać rolników oraz wszystkich pracujących w tym sektorze w realizacji tego ważnego zadania. Będziemy projektować nasze rozwiązania w sposób pragmatyczny i w konsultacji z nimi - mówił komisarz Hansen.
Wizja proponuje zasadniczą zmianę dotychczasowego podejścia UE do rolnictwa, czyli uznanie, że rolnictwo i praktyki rolnicze różnią się znacznie w zależności od kraju i regionu.
- Aby odzwierciedlić tę różnorodność, nasza odpowiedź na dzisiejsze liczne wyzwania musi być dostosowana do różnych sytuacji, sytuacji i potrzeb. To nie może być jedno rozwiązanie dla wszystkich - wyjaśniał Hansen.
Strategia rozwoju rolnictwa do roku 2040
Zasadniczą ideą “Wizji dla rolnictwa” jest odpowiedź na pytanie – jak zbudować w UE systemy rolno-spożywcze, które będą atrakcyjne, konkurencyjne, przyjazne dla środowiska i sprawiedliwe dla obecnych i przyszłych pokoleń “dziś, jutro i w 2040 roku”. Wizja identyfikuje cztery priorytetowe obszary:
- Budowa atrakcyjnego, przewidywalnego sektora rolnego, który zapewni godziwy standard życia i stworzy nowe możliwości dochodowe;
- Utrzymanie konkurencyjności i odporności sektora w obliczu narastających wyzwań globalnych;
- Zdolność przetrwania przyszłych kryzysów przy jednoczesnej współpracy z przyrodą;
- Wzmocnienie więzi między żywnością a konsumentami oraz promowanie godnych warunków życia i pracy na tętniących życiem obszarach wiejskich.
W każdej z tych dziedzin Wizja dla rolnictwa proponuje konkretne odpowiedzi polityczne. Obejmują one m.in. działania dotyczące produkcji zwierzęcej, system zrównoważonych benchmarków oraz strategię cyfrową dla rolnictwa. Wszystkie te inicjatywy muszą być wspierane przez sprzyjające otoczenie, które stawia badania naukowe, innowacje, wiedzę i umiejętności w centrum europejskiego systemu rolno-spożywczego.
Strategia zlikwiduje też istniejące od dawna bariery, takie jak dostęp do gruntów, kapitału i umiejętności.
- Zamierzam również zmniejszyć obciążenia administracyjne dla naszych rolników i przedsiębiorstw spożywczych. W tym roku możemy spodziewać się dwóch pakietów legislacyjnych dotyczących uproszczeń: pierwszy skupi się na Wspólnej Polityce Rolnej, a drugi na szerszym ustawodawstwie UE, w tym polityce środowiskowej i zdrowotnej.
“Elephant in the room”, czyli WPR i jej budżet
Komisarz Christophe Hansen przypomniał, że komunikat w sprawie kolejnych Wieloletnich Ram Finansowych uznaje bezpieczeństwo żywnościowe za jeden z kluczowych priorytetów przyszłego budżetu UE oraz fundament jej strategicznej autonomii.
- Zapewniam, że budżet WPR będzie realizował wyznaczone priorytety i już współpracujemy z różnymi zainteresowanymi stronami, w tym z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym i innymi bankami, aby znaleźć sposoby na zwiększenie finansowania dla sektora rolno-spożywczego. Niedawny pakiet finansowy EBI o wartości 3 mld euro dla młodych rolników i kobiet jest tylko jednym z przykładów tego, jak chcemy spełnić te obietnice.
Aby zrealizować strategiczny plan Komisji Europejskiej dot. rolnictwa, konieczna jest “solidna”, jak podkreślił komisarz, współpraca wszystkich osób zaangażowanych w sektor rolno-spożywczy a także “wzmocniony” dialog na wszystkich szczeblach zarządzania.
- Nasza praca się nie kończy - Wizja to dopiero początek naszej dalszej współpracy i wspólnego dialogu w celu opracowania kluczowych inicjatyw, które ogłosiliśmy. Teraz znamy kierunek podróży. Aby go urzeczywistnić, musimy kontynuować współpracę oraz budować zaufanie i dialog - podsumował swoje wystąpienie komisarz UE ds. rolnictwa Christophe Hansen.