Oczekiwany w 2020 roku deficyt w wysokości 12 miliardów euro wywołany Brexitem, spowoduje cięcia w budżecie nawet o 15%. Nowe wyzwania polityczne, takie jak migracja, bezpieczeństwo i polityka obronna w Europie, wymagają poświęceń ze strony wspólnej polityki rolnej (WPR) po 2020 roku.
Oettinger wyznał, że nie ma żadnych zastrzeżeń jeśli chodzi o utrzymanie europejskiej polityki rolnej jako wspólnego zadania i zaprzeczył jakiejkolwiek renacjonalizacji. Jego zadaniem jest doprowadzenie różnych stanowisk Parlamentu Europejskiego (PE), państw członkowskich i parlamentów narodowych do jednomyślności wśród 27 szefów państw i rządów UE.
– Brexit nie jest dla mnie wymówką, ale bardzo prawdopodobną rzeczywistością – tak komisarz Oettinger odpowiedział na wypowiedź jednego z eurodeputowanych, który stwierdził, że opuszczenie UE przez Wielką Brytanię jest pretekstem do zmiany przyszłej struktury budżetu UE. – Nastrój panujący w państwach członkowskich jest stosunkowo trudny - wnioskuje Oettinger na podstawie ostatnich doświadczeń po rozmowach w stolicach Amsterdamu, Berlina, Paryża i Wiednia.
– Nie mogę kręcić głową, gdy nie widzę pe...
Jesteś w strefie Premium
StoryEditor
Komisarz Oettinger: „Nie chcę być wyrzucony z okna przez kraje członkowskie”
Komisarz ds. budżetu UE Günther Oettinger znalazł się w trudnej sytuacji. Odpowiedzialny za przygotowanie średniookresowych ram finansowych (WRF) na lata 2020-2027 zwrócił się do eurodeputowanych Komisji ds. Rolnictwa w sprawie zbliżających się cięć w budżecie UE przeznaczonym na rolnictwo.