Do zadań Komisji do spraw Środków Ochrony Roślin należy opiniowanie (na wniosek ministra) spraw dotyczących substancji czynnych, sejfnerów, synergetyków i środków ochrony roślin, w szczególności wydawanie opinii w zakresie oceny lub uwag.
W skład Komisji wchodzi siedmiu członków. Są to przedstawiciele ministra rolnictwa, ministra środowiska, ministra zdrowia, Krajowej Rady Izb Rolniczych, organizacji społecznych, których statutowym celem działania jest ekologia, związków zawodowych rolników i organizacji społecznych, których statutowym celem działania jest pszczelarstwo.
Komisja została powołana na kadencję trwającą 4 lata. Przewodniczącym komisji został nasz wieloletni autor, prof. Marek Mrówczyński z IOR – PIB w Poznaniu.
- Jednym z celi, jakie sobie stawiam jest uporządkowanie informacji zawartych we wszystkich, bez wyjątku, etykietach środków ochrony roślin. W tej chwili rolnicy mają wątpliwości co do stosowania niektórych środków. Przykładowo są etykiety insektycydów opartych o te same substancje, które raz maja wpisaną szkodliwość i okres prewencji dla pszczół, innym razem - w tych samych uprawach i terminach tego nie mają - powiedział prof. Mrówczyński.
Za zadanie postawił przed sobą także do podawanie we wszystkich etykietach takich informacji jak temperatury skuteczności środka, informacje o opadach deszczu przed i po zabiegu. Prof. Mrówczyński pragnie też aby ujednolicić etykiety, tak aby w tym samym miejscu miały te same zapisy. W etykietach też powinny znaleźć się informacje o grupie chemicznej i jej klasie wg organizacji zajmujących się badaniem odporności agrofagów.
tcz
StoryEditor
Komisja ds. Środków Ochrony Roślin
Wczoraj w ministerstwie rolnictwa powołano nową Komisję ds. Środków Ochrony Roślin. Jest to organ opiniodawczo-doradczy ministra.