StoryEditor

Komu przysługuje zachowek i czy można się go zrzec? Zmiany w prawie spadkowym

W poniedziałek 22 maja wprowadzono zmiany w prawie spadkowym. Część przepisów została uznana za przestarzałe i dokonano ich modernizacji, tak aby były zgodne z nowoczesnymi potrzebami. Czym jest zachowek i dlaczego jest kłopotliwy dla spadkobiercy?
25.05.2023., 13:05h

Czym jest zachowek? 

Zmiany w prawie spadkowym, które Polacy odczują najsilniej dotyczą zachowku, czyli pieniędzy, które ustawowo należałyby się najbliższym krewnym zmarłego w sytuacji, gdyby nie sporządził on testamentu. Zwyczajowo jest to 50 proc. tego, co przypadłoby dziedziczącemu, gdyby spadek nie był uregulowany osobnym dokumentem. W sytuacji, gdy dziedziczący jest trwale niezdolny do pracy lub jest osobą nieletnią, może liczyć na 2/3 wartości udziału spadkowego. Zobowiązana do zapłacenia zachowku jest osoba, która dziedziczy na mocy testamentu. 

Dlaczego zachowek jest kłopotliwy dla spadkobiercy? 

Kłopot z opłacaniem zachowku dotykał wiele rodzinnych firm, w których majątek trafiał tylko do jednego spadkobiercy a jego krewni - np. rodzeństwo - domagali się spłacenia swojej części. W sytuacji, gdy udziały w firmie wyceniane są na miliony złotych, spadkobierca może znaleźć się w sytuacji konieczności wypłacenia ogromnych kwot osobom uprawnionym do zachowku. Zdarza się, że dziedziczący nie dysponuje w danej chwili tak dużymi pieniędzmi i staje wobec konieczności sprzedania udziałów w firmie lub zaciągnięcia kredytu. W podobnej sytuacji może znaleźć się zresztą każda osoba, która uzyska spadek na mocy testamentu, nawet gdy będzie to np. mieszkanie czy samochód. 


Zobacz także: Przekazanie ziemi - Czy będę musiał wyrejestrować się z VAT?

Co się zmieni w dziedziczeniu rodzinnych firm? 

Nowelizacja przepisów stworzyła właścicielom firm możliwość powołania fundacji rodzinnej. Jej zadaniem jest gromadzenie funduszy i zarządzanie nimi w interesie beneficjentów. Fundatorzy wnoszą do fundacji majątek, ale równocześnie przestają być jego właścicielami, co powoduje odizolowanie aktywów od ryzyka biznesowego, prawnego czy podatkowego. Kluczowe dla prawa spadkowego jest jednak to, że majątek fundacji rodzinnej nie będzie się wliczał do masy spadkowej a po upływie 10 lat nie będzie uwzględniany w zachowku.
Co więcej, jeżeli część pieniędzy fundacji zostanie wypłacona osobom nieuwzględnionym w testamencie, ale mającym prawo do zachowku, ta kwota będzie naliczana już na poczet zachowku. Z kwoty należnej po śmierci spadkodawcy odjęte zostaną także koszty zrealizowanego przez fundację rodzinną obowiązku alimentacyjnego, jeżeli takie ciążyły na zmarłym. Dzięki temu firmy rodzinne będą miały większą szansę ocalenia swojej integralności. 

Czy fundacje rodzinne rozwiążą problem zachowku? Co się zmieni w płaceniu zachowku? Komu przysługuje zachowek i czy można się go zrzec? Więcej przeczytasz TUTAJ! 

Zuzanna Ćwiklińska 
Źródło: Halowieś.pl
Fot: envato.elements
Zuzanna Ćwiklińska
Autor Artykułu:Zuzanna Ćwiklińska Dziennikarka portalu Halo Wieś i portalu tygodnik-rolniczy.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. grudzień 2024 14:24