Koncern Bayer osiągnął w 2015 r. bardzo dobre wyniki finansowe. Obrót sięgnął 46 mld euro, czyli był najwyższy w historii firmy, a wynik finansowy przekracza 10 mld euro.
– Podjęliśmy wszystkie możliwe kroki, aby nasza firma rozwijała się w kierunku nauki, służącej zdrowiu ludzi, roślin i zwierząt – powiedział dr Marijn Dekkers, prezes zarządu.
Na pytanie „top agrar Polska”, jak zarząd koncernu komentuje niedawne przejęcie Syngenty przez Chiny i jakie to oznacza wyzwania dla niemieckiego giganta z Leverkusen, Dekkers powiedział:
– Przede wszystkim stawiamy na nowoczesność i wynalazczość. Tworzymy nowe molekuły i preparaty oparte na nich. W naszych laboratoriach pracuje 15 tys. pracowników na całym świecie. Mocno inwestujemy w naukę, we współpracę z instytutami i uniwersytetami. Zwiększyliśmy też nasze wydatki na inwestycje o 21% do 4,2 mld euro. Ale to cała Europa musi postawić na innowacje, również pod względem prawnym, by móc wykorzystać swój potencjał – apelował Dekkers.
Warto zaznaczyć, że koncern Bayera opiera swój międzynarodowy biznes na kilku filarach:
- farmaucetykach (lekach przepisywanych przez lekarza),
- preparatach prozdrowotnych (Consumer Health – do których należy popularna od stu lat aspiryna),
- preparatach dla rolnictwa (Crop Science).
Do niedawna w 100% w posiadaniu Bayera była także branża materiałowa, oparta na polimerach (Material Science) – dziś jednak firma posiada 69% udziałów w tym przedsięwzięciu, które obecnie nazywa się Covestro.
Rolnictwo czyli Crop Science
Obroty działu związanego z rolnictwem wzrosły w 2015 r. w porównaniu do 2014 r. o ok. 2% do 10,3 mld euro – i to pomimo trudnego okresu dla rolnictwa. Szefostwo koncernu twierdzi, że dział Crop Science rozwija się dobrze i to bardziej dynamicznie, niż u konkurencji. W Europie obroty wzrosły za miniony rok o 8,2%, w rejonie Azji i Pacyfiku o 1,3%. W Ameryce Północnej zanotowano jednak gorsze obroty na poziomie -1,6% porównując dane z lat 2015 i 2014.
W sumie w 2015 r. dobrze rozwijała się zwłaszcza sprzedaż fungicydów (+9,5%) i herbicydów (+5,4%). Mniejsze były obroty w zakresie insektycydów (-14%). Branża koncernu poświęcona materiałowi siewnemu zanotowała wzrost obrotów o 8,8%, szczególne w zakresie nasion soi i rzepaku.
Warto dodać, że dział poświęcony opiece zdrowotnej odnotował o 1/5 wyższe obroty w 2015 r. niż w 2014 r. – do poziomu 22 mld euro. Przyczyniły się do tego nowe farmaceutyki, oferowane głownie na rynku amerykańskim i japońskim. Chodzi o preparaty poprawiające konsystencję krwi i wymianę gazową w płucach, tudzież leki przeciwrakowe oraz leki hormonalne.
Tyle na gorąco z dzisiejszej konferencji w Leverkusen, czyli światowej centrali firmy Bayer w Niemczech. W następnej korespondencji napiszemy o nowościach dla rolnictwa. Właśnie wsiadamy do autobusu, by dojechać do oddziału zajmującego się wyłącznie Crop Science. Zostańcie z nami! pł
Fot. Łuczak