Jak podała Justyna Czupryniak, redaktor portalu tygodnik-rolniczy.pl Krajowa Rada Izb Rolniczych (KRIR) przedstawiła Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi propozycję wprowadzenia „Deklaracji świadomego wyboru życia na wsi”.
Deklaracja świadomego wyboru życia na wsi – co to jest?
To oznacza, że nowi mieszkańcy terenów wiejskich, zanim nabędą nieruchomość, musieliby podpisać dokument potwierdzający, że są świadomi specyfiki życia na wsi, w tym uciążliwości związanych z pracą rolników. KRIR chce również włączenia izb rolniczych w proces uzgadniania zmian w planach zagospodarowania przestrzennego. Dzięki temu można by uniknąć sytuacji, w których nowe inwestycje nie uwzględniają działalności rolniczej, prowadząc do konfliktów.
Rolnik vs. Nowi mieszkańcy wsi. Co jest podstawą konfliktów?
Jak pisze autorka Justyna Czupryniak-Paluszkiewicz, konflikty między rolnikami a napływowymi mieszkańcami wsi dotyczą przede wszystkim hałasu maszyn rolniczych, intensywnych zapachów z gospodarstw czy pracy w nocy podczas żniw.
Często dochodzi również do absurdalnych sytuacji, w których rolnicy są karani za prowadzenie standardowej działalności rolniczej. Przykładem jest sprawa Szymona Kluki, który, jak już wcześniej informowaliśmy, został zobowiązany przez sąd do zapłaty kary w wysokości 100 tys. zł i modernizacji chlewni, bo sąsiedzi skarżyli się na uciążliwe zapachy. Szczegóły znajdziesz w tym artykule:
Brak wyrozumiałości czy brak świadomości?
Z czego wynika taka pozycja napływowych mieszkańców wsi? Czy „Deklaracja świadomego wyboru życia na wsi” wystarczy, by poprawić relacje między rolnikami a nowymi mieszkańcami wsi?
Więcej informacji przeczytasz na tygodnik-rolniczy.pl.