StoryEditor

KONIEC zerowej stawki VAT na żywość! Od kiedy wejdzie zmiana?

Zerowy VAT na podstawowe produkty spożywcze dobiega końca. Decyzja została podjęta wczoraj 12 marca br. przez Ministerstwo Finansów.
13.03.2024., 13:53h

Resort finansów zdecydował o nieprzedłużaniu po 31 marca br. okresowego obniżenia stawki VAT na podstawowe produkty spożywcze. Tłumaczy to "najnowszymi odczytami inflacji oraz prognozami dynamiki cen podstawowych produktów spożywczych".

Które produkty są na zerowym VAT-cie?

Przypomnijmy, że zerowy VAT na część produktów spożywczych obowiązuje od 1 lutego 2022 r. Zerowym VAT-em objęte są takie artykuły spożywcze jak m.in.

  • mięso i ryby oraz przetwory z nich wytwarzane,
  • produkty mleczarskie,
  • warzywa i owoce i przetwory owocowo-warzywne,
  • produkty przemysłu młynarskiego,
  • przetwory ze zbóż i wyroby piekarnicze,
  • niektóre napoje, np. zawierające co najmniej 20 proc. soku owocowego lub warzywnego,
  • napoje mleczne i tzw. mleka roślinne.

Zobacz także: Abonament RTV 2024 – ile wynoszą stawki?

Zerowy VAT na część produktów spożywczych został wprowadzony w ramach tzw. tarczy antyinflacyjnej, którą przygotował rząd Mateusza Morawieckiego. Ministerstwo Finansów przypomina, że VAT zamrożono przy odczycie inflacji za styczeń 2022 r. rzędu 9,2 proc. rok do roku.

W uzasadnieniu najnowszej decyzij resort kierowany przez ministra Andrzeja Domańskiego podkreśla, iż według wstępnych danych GUS inflacja w styczniu 2024 r. obniżyła się do 3,9 proc. rok do roku. Zaznacza, iż było to najniższe tempo wzrostu cen konsumpcyjnych w tym ujęciu od marca 2021 r.

MF tłumaczy też, że spadło roczne tempo wzrostu cen żywności i napojów bezalkoholowych. W styczniu 2024 r. inflacja w przypadku takich wyrobów wynosiła 4,9 proc. rok do roku. To najniżej od września 2021 r.

- Szacuje się, że w lutym i marcu br. zarówno inflacja (r/r) jak i tempo wzrostu cen żywności (r/r) utrzymają się w tendencji spadkowej. Niższej dynamice cen żywności będą sprzyjać spadkowe tendencje cen na światowych rynkach rolnych, a także silny efekt bazy, wynikający z wysokiego wzrostu cen żywności przed rokiem - podało Ministerstwo Finansów.

Finalnego odczytu inflacji konsumenckiej za styczeń, ani wstępnego odczytu CPI za luty jeszcze nie znamy. Główny Urząd Statystyczny opublikuje nowe dane o inflacji dopiero 15 marca.

Wygaszenie zerowego VAT-u

Jak przypomnia portal wiadomoscihandlowe.pl, że prawdopodobne wygaszenie zerowego VAT-u na podstawowe produkty spożywcze sygnalizował już wcześniej premier Donald Tusk. 5 marca podczas konferencji prasowej szef rządu mówił:
- Moja rekomendacja jest taka, ale minister finansów jeszcze będzie dokładnie liczył, że moglibyśmy wrócić do 5-proc. stawki na żywność i w każdej chwili wrócić do zerowej, jeśli będą powody dla takiego rozwiązania - powiedział. 

- Rozmawiałem jeszcze wczoraj długo w nocy z ministrem finansów. Wydaje się, że sytuacja jeśli chodzi o ceny żywności jest zaskakująco optymistyczna, z różnych powodów. Nie wszyscy są zadowoleni z tego, że akurat w tym czasie w sklepach odnotowujemy rekordowo niskie ceny niektórych produktów. Ma to związek z ogólną sytuacją na rynkach spożywczych, w jakimś sensie to jest też pokłosie tego, co tak denerwuje producentów i polskich rolników. Coś za coś - powiedział Donald Tusk 5 marca.

image

Rozliczenie PIT – ulga na dziecko? Uważaj na kary!

- Z całą pewnością możemy dzisiaj mówić o - to jest coś więcej niż nasza intuicja - o tym że inflacja powinna na pewno jeszcze w marcu spadać, powinna się stabilizować na relatywnie niskim poziomie i że ceny żywności na pewno będą wyraźnie... no może nie niższe, bo wiadomo że jak jest inflacja, to tam tyci coś drożeje, jeśli jest mała inflacja. I ja bym nie wykluczał, że... Ale potrzebujemy jeszcze do końca tygodnia chwili namysłu, że zostawimy kwestię VAT-u na żywność na tym poziomie, który był przed tym wybuchem inflacji i będziemy obserwowali, co się dalej z tym dzieje - dodał wówczas Donald Tusk.

Decyzji ws. stawki VAT na żywność nie podjęto (a przynajmniej nie zakomunikowano) do końca minionego tygodnia. Poznaliśmy ją dopiero 12 marca. Aby 5-proc. VAT na część produktów spożywczych został odmrożony, nie są potrzebne żadne działania legislacyjne.

 

Wiadomoscihandlowe.pl

Fot: Canva

Paweł Jachowski
Autor Artykułu:Paweł Jachowski
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. grudzień 2024 11:33