![Wiceminister rolnictwa Stefan Krajewski podczas konferencji prasowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, dotyczącej uproszczenia Wspólnej Polityki Rolnej i ochrony interesów polskich rolników](https://static.topagrar.pl/images/2025/02/13/o_572129_1280.webp)
Polska, sprawująca obecnie prezydencję w Radzie UE, uczyniła ten temat jednym z priorytetów i dąży do wypracowania rozwiązań, które zapewnią rolnikom lepszą siłę negocjacyjną wobec przetwórców i sieci handlowych. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zachęca do udziału w konsultacjach i zgłaszania uwag bezpośrednio na stronach Komisji Europejskiej.
O co chodzi w projektach rozporządzeń?
Wzmocnienie pozycji rolników w łańcuchu dostaw
Nowe przepisy mają poprawić warunki kontraktów, zagwarantować większą przewidywalność cen oraz zwiększyć siłę przetargową rolników. Planowane zmiany obejmują m.in. nowe wymogi dotyczące umów handlowych oraz uproszczenie procedur uznawania organizacji producentów.
Lepsza egzekucja przepisów przeciw nieuczciwym praktykom handlowym
Chodzi o zacieśnienie współpracy między krajowymi organami kontrolnymi w celu skuteczniejszego ścigania nieuczciwych praktyk w handlu produktami rolnymi. Nowe przepisy mają pomóc rolnikom w walce z nadużyciami ze strony dużych odbiorców.
Dlaczego warto wziąć udział w konsultacjach?
Nowe regulacje będą miały realny wpływ na warunki sprzedaży produktów rolnych. Jeśli rolnicy nie zabiorą głosu, decyzje mogą zostać podjęte bez uwzględnienia ich interesów.
Konsultacje trwają do 10 marca 2025 r!
Zgłoś swoją opinię bezpośrednio na stronach Komisji Europejskiej:
Konsultacje w sprawie pozycji rolników w łańcuchu dostaw
Konsultacje w sprawie nieuczciwych praktyk handlowych
Polska prezydencja w Radzie UE zamierza doprowadzić do szerokiej debaty o przyszłości tych regulacji. Wnioski z konsultacji mogą mieć wpływ na dalsze prace nad zmianami w unijnym prawie.
Rolnicy – teraz jest czas na działanie! Nie pozwólcie, by inni decydowali za Was!
Informacja udostępniona za pośrednictwem Wielkopolskiej Izby Rolniczej (WIR), w odpowiedzi na wystąpienie Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych (KRIR) z 21 stycznia 2025 r. w sprawie podjęcia działań w ramach Prezydencji Polski w Radzie UE na rzecz wzmocnienia pozycji rynkowej rolników.
Fot: Canva