Zaangażowanie NIK w sprawy związane z działaniami na rzecz poprawy dobrostanu zwierząt wpisuje się w wyzwania jakie przyjął w planie pracy na 2017 r. Europejski Trybunał Obrachunkowy, który zaplanował w tym zakresie kontrole. O kontrole zabiegał polski przedstawiciel w ETO Janusz Wojciechowski.
– Zabiegałem, żeby kontrolę o dobrostanie zwierząt wprowadzić do planu pracy NIK i została ona wprowadzona, zacznie się w czerwcu, a wyniki poznamy pod koniec 2018 roku. To ważny moment, dlatego że będą wówczas określane na nowo wspólne zasady polityki rolnej po 2020 r. – powiedział Janusz Wojciechowski.
Eurodeputowany zaznaczył, ze duża część wydatków unijnych jest związana z zapewnieniem określonych standardów jeśli chodzi o traktowanie zwierząt.
Na przestrzeni ostatnich lat Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła wiele kontroli z zakresu ochrony zwierząt. Sprawdzała m.in.:
- nadzór nad obrotem i ubojem zwierząt rzeźnych,
- nad warunkami transportu zwierząt gospodarskich,
- funkcjonowanie schronisk dla zwierząt i wykonywanie zadań przez gminy.
Wnioski wskazywały, że nadzór był niewystarczający. W większości gmin brakowało programów opieki nad zwierzętami bezdomnymi i zapobiegania bezdomności zwierząt, istniało szereg nieprawidłowości dotyczących łamania istniejących przepisów, regulacje prawne były niepełne.
Warto podkreślić, że celem kontroli NIK było nie tylko wykrycie nieprawidłowości w tym obszarze, ale też wywołanie pozytywnych zmian, zarówno w prawie jak i w praktycznym działaniu osób odpowiedzialnych za przestrzeganie praw zwierząt. wk