StoryEditor

Mechanizm warunkowości społecznej w gospodarstwie - co konkretnie sprawdzi Inspekcja Pracy?

Od 2025 roku rolnicy muszą dostosować się do nowych, restrykcyjnych wymogów mechanizmu warunkowości społecznej, pod groźbą odebrania dopłat bezpośrednich. Do gospodarstwa będzie mogła wejść Państwowa Inspekcja Pracy (PIP), która sprawdzi, czy gospodarz przestrzega zasad bhp i praw pracowniczych. Chcesz uniknąć utraty dopłat – sprawdź, co skontrolują inspektorzy pracy!

07.01.2025., 17:49h

W grudniu 2024 r. Rada Ministrów RP przyjęła zmiany w Planie Strategicznym dla WPR 2023-2027, które wprowadzają m.in. mechanizm warunkowości społecznej jako warunek otrzymania dopłat bezpośrednich. Choć wszystkie zmiany muszą być zatwierdzone przez Komisję Europejską, można przyjąć, że wprowadzone przepisy już obowiązują.

Szkolenia BHP i buty dla pracowników

Od 2025 roku każdy pracownik zatrudniony w gospodarstwie musi przejść obowiązkowe szkolenie z zakresu BHP, zorganizowane przez rolnika. Obejmuje ono m.in.: zasady bezpiecznej obsługi maszyn i urządzeń rolniczych, stosowanie chemikaliów i środków ochrony roślin, zapobieganie wypadkom przy pracach polowych.

Rolnicy muszą też wyposażyć pracowników w środki ochrony indywidualnej – np. rękawice ochronne, maski przeciwpyłowe i chemiczne, kaski ochronne i obuwie robocze.

Obowiązkiem podlegającym kontroli stanie się regularne sprawdzanie stanu maszyn, narzędzi i budynków gospodarczych - niesprawne maszyny lub brak zabezpieczeń mogą skutkować sankcjami finansowymi.

Rolnik jest też zobowiązany jest do: prowadzenia dokumentacji dotyczącej szkoleń i inspekcji, oznakowania miejsc niebezpiecznych (np. wokół silosów czy zbiorników na gnojowicę), eliminowania zagrożeń w miejscach pracy.

Prawa pracownicze – umowy i czas pracy

Rolnicy zatrudniający pracowników są zobowiązani do:

  • zapewnienia legalnego zatrudnienia na podstawie umów o pracę lub umów cywilnoprawnych,
  • przestrzegania norm czasu pracy i odpoczynku,
  • terminowego wypłacania wynagrodzeń,
  • zapewnienia odpowiednich warunków dla pracowników sezonowych: dostępu do wody, sanitariatów oraz miejsc noclegowych (w razie potrzeby).

Warunkowość społeczna dotyczy wszystkich

Mechanizm warunkowości społecznej będzie obejmował wszystkich rolników ubiegających się o:

  • płatności bezpośrednie, w tym: podstawowe wsparcie dochodów, płatności redystrybucyjne, płatności dla młodych rolników, płatności związane z produkcją, płatności w ramach ekoschematów;
  • płatności rolno-środowiskowo-klimatyczne, ekologiczne oraz ONW;
  • premie z tytułu zalesień, zadrzewień lub systemów rolno-leśnych.

Mechanizm warunkowości społecznej będzie opierał się na kontrolach dokonywanych przez Państwową Inspekcję Pracy (PIP) we współpracy z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). Kontrole PIP będą obejmować przestrzeganie przepisów BHP oraz praw pracowniczych w gospodarstwach rolnych.

System kontroli i kar

Kontrole będą przeprowadzane na podstawie: zgłoszeń o potencjalnych naruszeniach (np. skargi pracowników), historii poprzednich kontroli w danym gospodarstwie, typowania gospodarstw przez PIP we współpracy z ARiMR.

Podstawowa kara za naruszenia wynosi 3% całkowitej kwoty dopłat. W przypadku poważnych naruszeń kara wzrasta do 10%, a przy umyślnym i powtarzającym się naruszaniu przepisów może wynosić 15% lub więcej. W skrajnych przypadkach możliwe jest całkowite wykluczenie z dopłat.

System gradacji kar uwzględnia dotkliwość, powtarzalność i umyślność naruszeń. Nie nalicza się kary, jeśli jej wartość wynosi poniżej 100 EUR, ale rolnik jest zobowiązany do usunięcia niezgodności.

Nowe standardy = nowe koszty

Obowiązkowe przestrzeganie zasad BHP i praw pracowniczych w ramach warunkowości społecznej oznacza, że system dopłat bezpośrednich staje się coraz bardziej powiązany z mechanizmami kontroli i egzekwowania przepisów. Słuszny cel poprawy bezpieczeństwa i warunków pracy jest tu okupiony kolejnymi kosztami, które musi ponieść właściciel gospodarstwa. Będą to inwestycje w sprzęt, szkolenia, prowadzenie dokumentacji, a często także konieczność zatrudnienia dodatkowych pracowników. Dla rolników kluczowe będzie świadome zarządzanie ryzykiem i przygotowanie się na nowe zasady, aby uniknąć sankcji finansowych i utraty wsparcia.

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/2115 z dnia 2 grudnia 2021 r. dotyczące zasad finansowania, zarządzania i monitorowania Planu Strategicznego WPR, w tym mechanizmów warunkowości (social conditionality). Artykuł 13. tego rozporządzenia wprowadza wymóg przestrzegania norm związanych z warunkami pracy i bezpieczeństwem w rolnictwie jako elementu warunkowości.

Kodeks pracy (Dz.U. z 2023 r., poz. 240, z późn. zm.) - reguluje kwestie zatrudnienia pracowników, w tym: legalność zatrudnienia, normy czasu pracy i odpoczynku, minimalne wynagrodzenie. Rozdział X: „Bezpieczeństwo i higiena pracy” określa wymagania dotyczące: zapewnienia szkoleń BHP, środków ochrony indywidualnej, organizacji pracy zgodnej z zasadami bezpieczeństwa.

Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 14 lutego 2024 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze maszyn i urządzeń technicznych stosowanych w rolnictwie (Dz.U. z 2024 r., poz. 228) - szczegółowo określa zasady dotyczące bezpiecznej obsługi maszyn rolniczych.

Ustawa o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz.U. z 2023 r., poz. 2087) - nakłada obowiązek zgłaszania wypadków w gospodarstwie do KRUS, umożliwia dochodzenie świadczeń ubezpieczeniowych w przypadku zdarzeń powiązanych z brakiem przestrzegania przepisów BHP.

Uchwała Rady Ministrów w sprawie przyjęcia projektu zmiany Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 - wprowadza zmiany, których celem jest „doprecyzowanie i dostosowanie planu do aktualnej sytuacji społeczno-gospodarczej Polski”. Zmiany dotyczą m.in. płatności bezpośrednich, dla których nabory wniosków o ich przyznanie rozpoczynają się w pierwszym kwartale 2025 roku

Albert Katana
Autor Artykułu:Albert Katana
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
07. styczeń 2025 19:41