Odpowiedź: Coraz częściej podnoszony jest problem porządku i czystości, a już w szczególności w aspekcie zanieczyszczenia powietrza. Również do naszej redakcji zgłaszają się czytelnicy, sygnalizując problemy spalania odpadów w domowych piecach oraz gromadzenia odpadów na nieruchomościach. Ustawa z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j. DzU z 2019 r., poz. 2010) nakłada na mieszkańców wiele obowiązków, w tym pozbywania się nieczystości w sposób zgodny z prawem, usuwania błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników przed posesją, itp. Przyznaje ona również szereg uprawnień gminom w celu egzekucji obowiązków. Jednym z takich uprawnień jest kontrola, do której stosuje się przepisy ustawy z 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska.
Czynności kontrolne, jakie mogą być wykonywane przez organy gminy to prawo: wstępu wraz z rzeczoznawcami i niezbędnym sprzętem przez całą dobę na teren nieruchomości, obiektu lub ich części, na których prowadzona jest działalność gospodarcza, a w godzinach od 6 do 22 – na pozostały teren; przeprowadzania badań lub wykonywania innych niezbędnych czynności kontrolnych; żąd...
Jesteś w strefie Premium
StoryEditor
Kontrola podwórka przez gminę
Pytanie: Czy gmina może przeprowadzić oględziny nieruchomości w celu sprawdzenia przestrzegania ustawy o czystości i porządku w gminie?