StoryEditor

Korzystne zmiany w prawie dla zadłużonych rolników

Już niebawem wejdą w życie nowe rozporządzenia w sprawie określania przedmiotów, które podlegają egzekucji komorniczej oraz przedawnień długów w przypadku podejmowanych przez banki działań na podstawie Bankowego Tytułu Egzekucyjnego (BTE).
06.12.2016., 14:12h

– Obie te sprawy doczekały się nowych rozwiązań, które korzystnie wpłyną na sytuację rolników – informuje Sławomir Izdebski, przewodniczący OPZZ RiOR.

Obowiązujące aktualnie ozporządzenie w sprawie określania przedmiotów, które podlegają egzekucji komorniczej jest mocno przedawnione i niedostosowane do obecnych warunków prowadzenia gospodarstw. Planowane przez rząd rozporządzenie w sprawie zmian tych przepisów już niedługo wejdzie w życie i ma ono wprowadzić korzystne dla rolników rozwiązania.

Zamiast zapisów, które miały na celu zapewnienie wyżywienia dla rolnika i jego rodziny, obecnie planowane są takie regulacje, które pozwolą na dalsze prowadzenie gospodarstwa, a tym samym umożliwienie spłacania kolejnych rat długów. Egzekucji mają nie podlegać te przedmioty i sprzęty, które są niezbędne do dalszej działalności. Na liście przedmiotów wyłączonych z egzekucji znajdują się m.in.

  • stado podstawowe zwierząt gospodarskich (w nim krowy mleczne, mięsne, konie, kozy, owce, świnie, drób z wyłączeniem kur niosek, zwierzęta futerkowe),
  • podstawowe maszyny i urządzenia rolnicze,
  • ciągniki,
  • zapasy paliwa, które są niezbędne do dalszej działalności.

Lista obejmuje także inne przedmioty i sprzęty, których zajęcie spowodowałoby niemożność utrzymania gospodarstwa.

W imieniu Rolniczego OPZZ Sławomir Izdebski apelował także o zmianę sytuacji dłużników, wobec których zostały podjęte czynności w ramach Bankowego Tytułu Egzekucyjnego. Obecnie wyrok Sądu Najwyższego określa, że podjęcie takich działań nie przerywa biegu terminu przedawnienia. Oznacza to, że dłużnicy, którzy nie mogli spłacać kredytów bankowych z przyczyn losowych, nawet w przypadku wykupienia długu przez firmę windykacyjną, mogą złożyć wniosek o wznowienie postępowania sądowego i jeśli udowodnią, że ich dług uległ przedawnieniu, będą mogli ubiegać się o zwrot pieniędzy zabranych przez te firmy.

– Cieszę się, że minister Patryk Jaki nie pozostawił moich postulatów i apelu bez odpowiedzi. Umożliwienie dalszego prowadzenia działalności, to ważna sprawa, która nie tylko pomaga rolnikowi, ale także daje mu szansę na dalszą spłatę długów, co jest pozytywnym rozwiązaniem dla obu stron – komentuje Izdebski. 

Zdaniem przewodniczącego OPZZ RiOR Zarówno rozporządzenie dotyczące przedmiotów niepodlegających egzekucji komorniczej jak i wyrok Sądu Najwyższego, to rozwiązania potrzebne i korzystne, które znacząco mogą poprawić sytuację zadłużonych rolników.

oprac. bcz na podstawie OPZZRiOR

Fot. Sierszeńska

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Dyrektor Działu Rozwoju Cyfrowego i Produktów Cyfrowych
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
04. listopad 2024 23:33