StoryEditor

KOWR proponuje pomoc dla dzierżawców ziemi. Będą umożenia i obniżenia czynszów!

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa wymienia formy pomocy, na którą mogą liczyć rolnicy z zalanych terenów południowej i południowo-zachodniej Polski. Z czego można skorzystać?

27.09.2024., 13:29h

Z danych ARiMR wynika, że zalanych wodami powodziowymi zostało 68 tys. działek rolnych. Z tego na 27 tys. ha działek rolnych znajdują się niezebrane płody rolne z tego roku. Według danych ARiMR 4318 rolników jest pokrzywdzonych w wyniku powodzi, z czego ponad 3360 rolników odnotowało straty wynoszące ponad 30 proc. produkcji rolnej.

KOWR wymienia, że można skorzystać z pomocy dla dzierżawców i nabywców ziemi z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, którzy doświadczyli skutków powodzi w południowej Polsce. 

Jaka pomoc przysługuje rolnikom?

KOWR proponuje m.in.:

  • Obniżenie czynszu dzierżawnego 
  • Umorzenie czynszu dzierżawnego

Warto zaznaczyć, że wnioski o obniżenie lub umorzenie czynszu dzierżawnego można składać na bieżąco, z tym że ulga może być przyznana dopiero w 2025 roku w ramach nowego limitu pomocy de minimis w rolnictwie. Dlatego też przed terminem płatności wskazanym w fakturze/umowie, należy złożyć wniosek o odroczenie terminu płatności czynszu dzierżawnego.

KOWR może w formie umowy zawartej z dzierżawcą, umorzyć czynsz o połowę zastosowanej obniżki, pod warunkiem, że dzierżawca nie ma żadnych zaległych płatności z tytułu jakichkolwiek umów zawartych z KOWR i uiści w terminie nieumorzoną część czynszu.

Pomoc może być udzielana gospodarstwom rolnym, których szkody z powodu niekorzystnych zjawisk atmosferycznych wynoszą powyżej 30% średniej rocznej produkcji w gospodarstwie rolnym i szkody te zostały potwierdzone protokołem komisji. Wniosek dzierżawcy o udzielenie pomocy, składa się w oddziale terenowym KOWR w formie pisemnej, odpowiednio uzasadniony i udokumentowany. Dokumenty jakie należy złączyć do wniosku, zostały wymienione we wzorze wniosku. POBIERZ WNIOSEK

  • Odroczenie terminu płatności czynszu dzierżawnego
  • Odroczenie terminu płatności raty sprzedaży, w tym z jednoczesnym wydłużeniem terminu obowiązywania umowy

Wniosek należy złożyć przed terminem płatności należności. Oprocentowanie za okres odroczenia w wysokości stopy bazowej + 1 p.p. (obecnie 6,68%).

  • Rozłożenie należności do spłaty w ratach

Wniosek należy złożyć przed terminem płatności należności. Oprocentowanie w okresie rozłożenia należności na raty w wysokości stopy bazowej + 1 p.p. (obecnie 6,68%).

W ramach wyżej wymienionej pomocy, a więc ulgi w spłacie należności stosowane są z uwzględnieniem wykorzystania krajowego skumulowanego limitu pomocy de minimis w rolnictwie. Nie dotyczy to pożyczek pomocowych (informacja poniżej)

  •  Pożyczki pomocowe

Pożyczki pomocowe do kwoty 300 tys. zł, oprocentowanie w wysokości stopy bazowej + 1 p.p. (obecnie 6,68%).

KOWR podkreśla, że w przypadku pożyczek ustanowienia programu pomocowego, ulgi w spłacie należności będą mogły być stosowane poza limitem pomocy de minimis w rolnictwie. 

Pomoc z programu "Odbudowa Plus" dla rolników - 5 tys. do ha

Straty po powodzi widoczne są na 120 tys. ha gruntów rolnych, niestety na 27 tys. ha znajdowały się jeszcze plony m.in buraki, ziemniaki, soja oraz kukurydza na ziarno. Niestety również zasiano oziminy - rzepak i zboża... 

Adam Nowak, wiceminister rolnictwa we wtorek zapowiedział pierwszy program pomocowy, będzie to wsparcie ok. 5000 zł do hektara pola (niezebrane zboża, kukurydza, soja, kukurydza, ziemniaki oraz buraki cukrowe). Resort rolnictwa przewiduje także pomoc w zakresie: 

Szef MRiRW zadeklarował też, że zostaną uruchomione środki na odbudowę potencjału produkcyjnego gospodarstw rolnych z ARiMR.

- Staramy się także o przesunięcie części środków z KPO żeby wszystko co tylko mamy w zasobach było skierowane na pomoc rolnikom – podkreśla Czesław Siekierski.

Inne formy pomocy 

ARiMR informuje, że w związku z wprowadzeniem 16 września 2024 r. stanu klęski żywiołowej w południowo-zachodniej części kraju rolnicy z tych terenów są zwolnieni z obowiązku złożenia pisemnego oświadczenia o wystąpieniu siły wyższej lub nadzwyczajnych okoliczności i zachowują prawo do otrzymania płatności bezpośrednich oraz płatności obszarowych, a także płatności leśnych lub zadrzewieniowych. Nie otrzymają także kar za niespełnienie wymogów dotyczących przyznawania płatności i norm warunkowości. W rejonach dotkniętych powodzią zostają zawieszone planowe kontrole realizowane przez instytucje podległe MRiRW. Prowadzone będą jedynie kontrole dotyczące bezpieczeństwa żywności oraz pasz dla zwierząt. 

Jednak należy zdawać sobie sprawę z tego, że w przypadku zobowiązań podjętych na podstawie umowy o przyznaniu pomocy z PROW 2014-2020 oraz PS dla WPR 2023-2027 zgłoszenie wystąpienia siły wyższej należy złożyć w jednostce ARiMR wyznaczonej do rozpoznania sprawy w terminie 15 dni roboczych od ustania stanu klęski żywiołowej.

Jak ratować pola po powodzi? 

Co robić jeśli woda zerwała warstwę orną? Czy jest ratunek? A co gdy woda zmyła świeżo zasiane rzepaki? Jest jeszcze sens je siać ponownie? Obejrzyjcie ten odcinek Pogotowia.

image

Jak ratować pola po powodzi? Pogotowie polowe top agrar Polska

image

Dyżury prawnika dla powodzian

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
27. wrzesień 2024 13:29