Dobrostan zwierząt – priorytet EZŁ
W krajowym Planie Strategicznym Wspólnej Polityki Rolnej zostały wpisane kwestie związane z narastającym zjawiskiem antybiotykoodporności i określonymi w Europejskim Zielonym Ładzie (EZŁ) ambicjami co do ograniczenia stosowania środków przeciwdrobnoustrojowych.
Redukcja stosowania antybiotyków w produkcji zwierząt gospodarskich będzie się odbywała wg zasady „tak mało jak to konieczne”. W strategii „Od pola do stołu”, będącej elementem EZŁ wyznaczono ambitne cele m. in. w zakresie poprawy dobrostanu zwierząt i ograniczenia zużycia antybiotyków w produkcji zwierzęcej.
– Kwestia dobrostanu zwierząt staje się ważnym zagadnieniem w Polsce, zarówno ze względu na rosnące oczekiwania konsumentów co do konieczności utrzymywania zwierząt we właściwych warunkach ale także z uwagi na potrzebę prowadzenia bardziej zrównoważonej produkcji zwierzęcej. Chów przewyższający minimalne, i określone w przepisach wymogi, bardzo często jest związany z wyższymi kosztami produkcji, w tym z nakładami pracy. Spowodowane to jest głównie niższą obsadą w budynkach inwentarskich, które przy takich samych parametrach wielkości fizycznej b...