Wczoraj w resorcie rolnictwa odbyło się II posiedzenie Grupy Zadaniowej ds. monitoringu występowania niekorzystnych zjawisk atmosferycznych powodujących straty i szkody w rolnictwie (GZ ds. NZA), któremu przewodniczył podsekretarz stanu Rafał Romanowski.
– W ostatnich dniach w różnych częściach Polski, z różnym nasileniem wystąpiły spadki temperatury poniżej zera, a także opady śniegu. W produkcji roślinnej obserwujemy negatywne skutki tych zjawisk – powiedział podczas spotkania wiceminister i dodał, że dotyczy to szczególnie części województwa dolnośląskiego, śląskiego, świętokrzyskiego i łódzkiego.
Podsekretarz stanu zwrócił uwagę na to, że straty mogły wystąpić nie tylko nie tylko w sadownictwie, ale również w oziminach i rzepaku. Podkreślił też konieczność pilnego szacowania strat przez komisje, które powoływane są na wniosek samorządów przez wojewodów. Dlatego w trybie pilnym zorganizowana została wideokonferencja z wojewodami.
Sytuacja w województwach
Wiceminister Romanowski podczas wideokonferencji zobowiązał wojewodów do monitoringu sytuacji w produkcji roślinnej. Mają oni zwracać się do samorządów lokalnych, z terenów dotkniętych niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi, o bezzwłoczne przekazywanie wniosków dotyczących powołania komisji szacujących straty. Zdaniem podsekretarza stanu w MRiRW, jedynie sprawna ocena strat pozwoli na szybkie uruchomienie wsparcia dla poszkodowanych rolników.
Z informacji uzyskanych od wojewodów wynikało, że do tej pory wniosek o powołanie komisji szacującej straty złożony został tylko do jednego z urzędów wojewódzkich. Romanowski zachęcił wojewodów do wykorzystywania w pracach komisji interaktywnego wzoru protokołu, który w znacznym stopniu ułatwi ich pracę. Wzór ten został opracowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi i znajduje się TUTAJ.
Wiceminister Romanowski poinformował także wojewodów, że od poniedziałku do ośrodków doradztwa rolniczego kierowane są pisma w sprawie wsparcia działań dotyczących monitoringu i oceny strat.
Obecnie możliwe formy pomocy to skorzystanie z kredytów klęskowych, jak również pomoc dla tych gospodarstw, które mają 70 procentowe straty w danej uprawie.
oprac. bcz na podstawie MRiRW
Fot. Sierszeńska