Polski Krajowy Plan Odbudowy został złożony w Brukseli 3 maja, ale do dzisiaj nie został jeszcze zatwierdzony. Tymczasem już kilkanaście państw członkowskich ma pozytywne opinie dla swoich krajowych planów odbudowy.
Czy Bruksela zatrzyma KPO?
- Czy ultimatum jakie postawiła Komisja Europejska Polsce, czyli wykonanie zabezpieczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w kwestii Izby Dyscyplinarnej nie utrudnia negocjacji i nie osłabia pozycji negocjacyjnej Polski? – pytała w Sejmie Izabela Leszczyna z Koalicji Obywatelskiej.
Opozycja zwracała uwagę, że od zgody na KPO zależy czy Polska będzie mogła zacząć wydatkować te fundusze i otrzymać 13% zaliczki. - Czy ostatnie wydarzenia związane z orzeczeniami pseudo Trybunału Konstytucyjnego mogą mieć wpływ na proces opiniowania i zatwierdzenia polskiego Krajowego Planu Odbudowy – pytał poseł Marek Sowa z Koalicji Obywatelskiej.
Opozycja zwróciła także uwagę, że jeżeli Komisja Europejska wyda pozytywną opinię w najbliższych dniach to unijni ministrowie będą mogli zatwierdzić KPO już 26 lipca podczas posiedzenia ECOFIN. W sierpniu w Bruksela nie pracuje z powodu wakacji i cała procedura opóźni...