Podstawowa zmiana polega na przywróceniu możliwości zakupu użytków rolnych oraz finansowania inwestycji w przetwórstwie produktów rolnych dla wszystkich podmiotów. Wcześniej z kredytów mogły korzystać tylko spółdzielnie produkcyjne i grupy producenckie.
Pomoc publiczna ze środków budżetowych przy zakupie użytków polega na stosowaniu dopłat do oprocentowania lub dopłat do kapitału w formie:
- pomocy de minimis – w przypadku zakupu wyłącznie użytków rolnych,
- dopłat standardowych, tj. dopłaty do oprocentowania lub dopłaty do kapitału w kwocie nie przekraczającej 10% kosztów kwalifikowanych inwestycji. Ta forma pomocy stosowana jest w przypadku inwestycji o nakładach szerszych niż wyłącznie użytki rolne.
Zwiększeniu uległa możliwa do wykorzystania przez rolnika kwota pomocy de minimis z 7500 do 15000 euro dla gospodarstw rolnych. Dotyczy to zarówno zakupu użytków rolnych, jak i kredytów klęskowych obrotowych.
Maksymalna kwota kredytu, który może być udzielony na zakup użytków rolnych wynosi 1,5 mln zł dla jednego podmiotu.
Oprocentowanie kredytów inwestycyjnych wynosi 3%, a prowizja przygotowawcza z tytułu udzielenia kredytu wynosi nie więcej niż 1%. W zależności od rodzaju linii kredytowej, okres kredytowania może wynieść nawet 20 lat.
BGŻ oferuje również preferencyjne kredyty klęskowe na likwidację skutków klęsk żywiołowych, w tym kredyt inwestycyjny i kredyt obrotowy. Od niedawna wprowadzono możliwość udzielania tych kredytów na podstawie protokołu komisji wojewódzkiej, bez konieczności uzyskiwania opinii wojewody, co skróciło czas oczekiwania na pieniądze konieczne do wznowienia produkcji. Dodatkowo, wprowadzono możliwość udzielania kredytów klęskowych obrotowych niezależnie od minimalnego poziomu szkód w gospodarstwie.
Oprocentowanie kredytów klęskowych wynosi 1,5% w skali roku, w przypadku posiadania przez kredytobiorcę ubezpieczenia na co najmniej 50% powierzchni upraw w dniu wystąpienia kęski, lub jest podwyższone w przypadku braku ubezpieczenia do poziomu 2,81%.pł