StoryEditor

KRIR i Związkowcy: Nowa ustawa przyniesie rolnikom ogromne straty

KRIR i FZPDiWR apelują do ministra rolnictwa, by zatrzymał zmiany w ustawie o ochronie zwierząt. Jak argumentują, projekt złożony w Sejmie przyniesie polskiej gospodarce ogromne straty.
30.11.2017., 13:11h
Kontrowersji ciąg dalszy wokół projektu ustawy z 6 listopada o zmianie ustawy o ochronie zwierząt i podobnych ustaw. Głos w sprawie zabierają Krajowa Rada Izb Rolniczych oraz Federacja Związków Pracodawców-Dzierżawców i Właścicieli Rolnych, które razem przedstawiają swoje stanowisko w piśmie skierowanym do ministra rolnictwa.

Według działaczy, propozycje zawarte w ustawie tylko zaszkodzą polskiemu rolnictwu. O działanie na szkodę oskarżają grupy ekologiczne i ich kampanię.

Polskie futrzarstwo pod znakiem zapytania


KRIR i FZPDiWR zauważają, że na likwidacji polskiego futrzarstwa zyskają jedynie zakłady utylizacyjne i spalarnie, bowiem wartość produktów ubocznych z przetwórstwa drobiarskiego i rybnego w Polsce wynosi ponad 600 milionów złotych rocznie.

Branża futrzarska przynosi ogromne wpływy do budżetu, stanowiąc 4% całego eksportu produktów zwierzęcych i 7% eksportu produktów z rolnictwa, leśnictwa i rybactwa. Poza tym udział branży w PKB wynosi 1,5 miliarda złotych. Po likwidacji tego działu rolnictwa pracę może stracić nawet 60 tysięcy osób. 
  

Zamknięte rynki dla polskiej wołowiny



Od 2005 roku przez 11 lat eksport wołowiny zwiększył się trzykrotnie. Szacuje się, że w tym roku wzrost eksportu osiągnie 600 tysięcy ton, o ponad 100 tysięcy więcej, niż w ubiegłym roku.

Taki wynik jest spowodowany między innymi możliwością uboju rytualnego, który otworzył dla polskiej wołowiny 40 rynków w ostatnich 2 latach. Zakaz uboju bez ogłuszania może stać się powodem gwałtownego spadku opłacalności produkcji. Ekonomiści szacują, że cena może z dnia na dzień spaść nawet o 15%! Poza rolnikami ucierpią zakłady ubojowe i ich pracownicy.

Dzięki przedstawionym argumentom Zarządy KRIR i FZPDiWR liczą na to, że minister Krzysztof Jurgiel zatrzyma zmiany w ustawie z 2007 roku, które według nich przyniosą polskim rolnikom tylko straty. 

opr. al
Aneta Lewandowska
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska Redaktorka portalu topagrar.com, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli zwierząt
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 11:02