Zgodnie z przepisami, KRUS może inicjować i wspierać rozwój ubezpieczeń dla rolników i członków ich rodzin, prowadzonych przez towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych stosownie do przepisów o działalności ubezpieczeniowej. W szczególności, Kasa może udzielać pomocy w powstawaniu i działalności takich towarzystw.
Dlatego do konsultacji społecznych trafił projekt rozporządzenia MRIRW w sprawie gospodarki finansowej KRUS, który zakłada uszczegółowienie katalogu wydatków, które są finansowane ze środków funduszu składkowego, o takie właśnie inicjatywy związane z obejmowaniem udziałów towarzystw ubezpieczeń wzajemnych.
Skąd pieniądze na TUW?
Jako źródło finansowania inicjatyw związanych z powstaniem TUW, rozporządzenie wskazuje ustawę o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2022, która obecnie jest procedowana w Sejmie. W niej z kolei możemy przeczytać, że finansowanie objęcia przez fundusz składkowy udziałów w towarzystwach ubezpieczeń wzajemnych może pochodzić ze środków pochodzących z gospodarowania mieniem Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.
Ile pieniędzy rząd przeznaczy na stworzenie TUW, jeszcze nie wiadomo. Po wejściu w życie przepisów ustawy budżetowej, zostaną bowiem dokonane odpowiednie zmiany w planie finansowym Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.
wk
fot. archiwum