StoryEditor

KRUS do zmiany?

Ustawa o ubezpieczeniu społecznym rolników od 25 lat funkcjonuje w prawie niezmienionym kształcie. Największe kontrowersje budzi emerytalno-rentowa część systemu.
09.06.2015., 12:06h

Skala finansowania rent i emerytur ze środków publicznych jest często traktowana jako przejaw nadmiernego uprzywilejowania rolników.

Propozycję zreformowania KRUS przedstawiła między innymi Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej w swoim najnowszym raporcie.

Wysokość składki uzależniona od zarobków

Zdaniem Marka Zagórskiego, prezesa Fundacji, wysokość składki powinna być uzależniona od tego, ile rolnik zarabia.

– Składka powinna zostać zdefiniowana, ale niekoniecznie musi być stała. W dalszym ciągu będzie ona dotowana z budżetu, ale różnica polega na tym, że dziś dotowany jest KRUS, a my mówimy o tym, że powinno być dotowane konto indywidualnego rolnika – wyjaśnia koncepcję Fundacji gość radiowej Jedynki.

– Każdy system, żeby był w miarę możliwości sprawiedliwy, powinien bazować na dochodach. To, że w tym systemie nie mamy podatku dochodowego, a podatek rolny, powoduje paradoksalnie, że najbardziej obciążeni tym podatkiem są rolnicy, którzy prowadzą najmniejsze gospodarstwa. Najlepiej zatem, gdyby to oparte było na dochodach lub przychodach. To jest kwestia wyboru – podkreśla.

Ubezpieczenie w KRUS powinno być dobrowolne

Marek Zagórski uważa, że KRUS powinien pozostać systemem dedykowanym rolnikom.

– Dobrą definicją rolnika jest to, że przynajmniej 50 proc. jego przychodów pochodzi z działalności rolniczej. Wówczas jeżeli ktoś chce się ubezpieczyć w systemie specjalnym, jakim jest KRUS, to powinien mieć do tego prawo, ale nie obowiązek, tak jak jest obecnie – uważa gość radiowej Jedynki.

Więcej czytaj na gospodarka.polskieradio.pl

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Dyrektor Działu Rozwoju Cyfrowego i Produktów Cyfrowych
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 07:58