Już nie tylko pomoc przy zbiorach
Wcześniej zakres czynności wykonywanych przez pomocnika rolnika ograniczał się do tych związanych z pomocą przy zbiorach owoców, warzyw, tytoniu, chmielu, ziół i roślin zielarskich.
Nadal zakres zadań wykonywanych przez pomocnika rolnika jest określony w umowie o pomocy przy zbiorach, zawieranej między rolnikiem a pomocnikiem.
Od 28 stycznia tego roku pomocnik rolnika, który jest obywatelem Ukrainy i legalnie przebywa w Polsce, może wykonywać wszystkie czynności związane z prowadzeniem działalności rolniczej w zakresie produkcji roślinnej lub zwierzęcej albo pozostające w związku z wykonywaniem tych czynności w gospodarstwie zatrudniającego go rolnika.
Kogo obowiązują nowe przepisy?
W nowych regulacjach mowa wyłącznie o obywatelach Ukrainy, którzy są w Polsce legalnie, na podstawie art. 2 ust. 1 ustawy o pomocy obywatelom w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy. Dotyczy to osób przebywających w Polsce w okresie 18 miesięcy, licząc od 24 lutego 2022 r.
Jeśli obywatel Ukrainy wyjedzie z Polski na dłużej niż 30 dni lub będzie korzystał z ochrony czasowej w innym kraju UE niż Polska, zostaje pozbawiony uprawnień do legalnego pobytu.
Co z pomocnikami rolnika z Polski?
Jak informuje KRUS, zarówno obywatele Ukrainy, niespełniający warunków opisanych wyżej, jak i inni obcokrajowcy oraz Polacy podlegają ograniczeniom w zakresie świadczonej pomocy. Dotyczy to także produktów, przy których zbiorze mogą pracować. W takim przypadku pomocników obowiązuje też limit czasu trwania umowy do 180 dni w roku kalendarzowym.
al na podst. KRUS
fot. EnvatoElements