Dla kogo deklaracja PIT z KRUS?
Deklarację podatkową PIT otrzyma każdy świadczeniobiorca, czyli osoba, która w ubiegłym roku przynajmniej raz otrzymała jakiekolwiek rolnicze świadczenie emerytalno-rentowe, m.in.:
-
emeryturę rolniczą,
-
okresową emeryturę rolniczą,
-
rentę rolniczą z tytułu niezdolności do pracy,
-
rentę rodzinną,
-
rodzicielskie świadczenie uzupełniające.
Które deklaracje PIT mogą trafić do rolników?
- PIT-40A – roczne obliczenie podatku przez organ rentowy, które otrzymają emeryci i renciści oraz osoby uprawnione do rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, którym Kasa rozliczyła podatek dochodowy za 2021 rok;
- PIT-11A – informacja o dochodach uzyskanych od organu rentowego, którą otrzymają emeryci i renciści oraz osoby uprawnione do rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, którym zgodnie z obowiązującymi przepisami podatkowymi Kasa nie mogła dokonać rozliczenia podatku i przekazać PIT-40A, ponieważ np. nie pobierali świadczenia przez cały 2021 rok, mają nadpłatę podatku;
- PIT-11 – informacja o dochodach dla osób, które pobrały tzw. niezrealizowane świadczenie po osobie zmarłej (tj. emeryturę lub rentę przysługującą zmarłemu; nie dotyczy zasiłków pogrzebowych) lub alimenty potrącane ze świadczenia wypłacanego przez KRUS.
Terminy składania zeznać podatkowych w 2022 r.
Wszystkie PIT-y KRUS wyśle do podatników w nieprzekraczalnym terminie do 28 lutego 2022 r.
Rolnik, który otrzyma PIT-11A lub PIT-11 może złożyć zeznanie podatkowe PIT-37 sam we właściwym urzędzie skarbowym, termin mija 2 maja 2022 roku.
Do 2 maja 2022 roku można zaakceptować lub zmienić zeznanie przygotowane przez Krajową Administrację Skarbową, udostępnione na portalu podatkowym. Niezmienione zeznanie zostanie automatycznie uznane za złożone.
Rolnik, który otrzyma PIT-40A, PIT-11A lub PIT-11 i chce skorzystać z ulg podatkowych, takich jak zakup leków i rehabilitacja, albo z rozliczenia podatku razem z małżonkiem lub dzieckiem (w przypadku osób samotnych), powinien złożyć zeznanie podatkowe PIT-37 (lub PIT-36 w przypadku osób prowadzących pozarolniczą działalność) we właściwym urzędzie skarbowym do 2 maja.
Od 15 lutego 2022 r. podatnicy mogą logować się do profilu na portalu podatkowym i uzyskać przygotowaną dla nich deklarację np. PIT-37, PIT-36.
Jak złożyć zeznanie podatkowe w Urzędzie Skarbowym?
Deklaracje podatkowe PIT można złożyć zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej. W zeznaniu trzeba uwzględnić kwoty wykazane w PIT-40A, PIT-11A oraz PIT-11.
Przekaż 1% podatku!
Pamiętajmy, że możemy przekazać 1% podatku na cele charytatywne i na rzecz organizacji pożytku publicznego.
W przypadku, gdy rolnik chce oddać 1% na inną organizację, niż rok wcześniej, albo przekazuje podatek po raz pierwszy, musi przekazać wypełniony PIT-OP do Urzędu Skarbowego do 2 maja 2022 r.
oprac. nmm, al
fot. EnvatoElements