Aż 150 tys. zł bezzwrotnej pomocy na ułatwienie startu młodym rolnikom, to nie lata gratka dla wielu następców polskich gospodarstw. W tegorocznym naborze zwiększono wartość pomocy, ale nie zmieniono wymogu dotyczącego kwalifikacji rolniczych. Kto nie zdobył jeszcze odpowiedniej wiedzy i zaświadczenia ją potwierdzającego, a chciałby „załapać się” na premię może skorzystać z oferty dokształcania.
Specjalne kursy rolnicze zdobyć można bez większych trudności w różnych ośrodkach szkoleniowych i dydaktycznych. Z ciekawą propozycją dla młodych rolników wychodzi Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu. Jednostka organizuje kolejną edycję studium podyplomowego Agrotronika.
Sposobem uzupełnienia wykształcenia rolniczego, odbycia praktyki zawodowej i przygotowania biznesplanu jest ukończenie studiów podyplomowych Agrotronika, realizowanych na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu już od 2017 r.
Studia są odpłatne i realizują łącznie 230 godzin wykładów, ćwiczeń i praktyk z produkcji roślinnej i zwierzęcej. Ukończone SP-A spełniają więc wymagane przepisami 150 godzin zajęć związanych z działalnością rolniczą, a zatem wraz ze świadectwem absolwenci uzyskują kwalifikacje rolnicze. Łącznie planowanych jest 13 zjazdów w systemie weekendowym sobota-niedziela.
Rekrutacja jest ciągła (od 20 maja 2019), a ze względu na limit miejsc o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszenia. Nie ma limitu wiekowego, zatem zarekrutować może się każdy zainteresowany nowoczesną techniką rolniczą. Przypomnijmy, że wnioski można składać od 31 maja do 29 czerwca 2019 r.