StoryEditor

Łąki można kosić, ale z mniejszą dopłatą

Z uwagi na liczne zapytania kierowane do naszej redakcji przez rolników, postanowiliśmy zwrócić się do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z prośbą o wyjaśnienie następującej kwestii.  Zapytaliśmy urzędników o to, czy w związku z występującą na terenie wszystkich województw suszą rolniczą i związanym z nią niedoborem pasz dla zwierząt, rolnicy korzystający z pakietów rolnośrodowiskowych mogą zrezygnować z obowiązku pozostawienia niewykoszonych 10% TUZ, by w ten sposób podratować bazę paszową w gospodarstwie? A jeżeli mogą tak zrobić, to w jaki sposób należy to formalnie załatwić w ARiMR ?
10.09.2015., 11:09h

Z agencji uzyskaliśmy następującą odpowiedź. Jej najważniejsze punkty podkreslamy kursywą.

Zgodnie z art. 2 ust. 2 rozporządzenia nr 1306/2013 „siłę wyższą” i „nadzwyczajną okoliczność” może stanowić m.in. poważna klęska żywiołowa powodująca duże szkody w gospodarstwie rolnym. Każdy przypadek siły wyższej lub okoliczności nadzwyczajnych jest rozpatrywany indywidualnie, przy uwzględnieniu wszystkich okoliczności faktycznych i dowodów występujących w danej sprawie. Ustalenie czy dany stan faktyczny spełnia przesłanki  do uznania jako siła wyższa lub nadzwyczajne okoliczności,  zależy od tego w jakich okolicznościach doszło do zdarzenia, a więc czy w tych okolicznościach to zdarzenie było nadzwyczajne i nieprzewidywalne, niezależne od podmiotu, który się na nie powołuje i którego następstw nie można było uniknąć mimo zachowania należytej staranności.

W przypadku rezygnacji  z obowiązku pozostawienia niewykoszonych powierzchni trwałych użytków zielonych,   co do zasady za  nadzwyczajną okoliczność  można by uznać spadek, z tytułu wystąpienia suszy, wielkości  produkcji pasz zielonych mający wpływ na ilość pozyskanej paszy zielonej 
w gospodarstwie, która to okoliczność skutkuje brakiem pasz do żywienia posiadanych przez rolnika zwierząt.  W takim przypadku rolnik zobowiązany jest poinformować kierownika biura powiatowego o wystąpieniu siły wyższej i przedstawić dowody potwierdzające wystąpienie w/w okoliczności. 
Takim dowodem może być np. protokół oszacowania szkód w gospodarstwie.  

Jednocześnie należy dodać, że w ramach środków obszarowych PROW 2007-2013 i PROW 2014-2020 generalną zasadą jest, że w  przypadku uznania wystąpienia siły wyższej lub okoliczności nadzwyczajnych dokonuje się zmniejszenia płatności za lata, w których występowała siła wyższa, 
z tym, że zmniejszenie to dotyczy tylko tej części zobowiązania, dla której nie wystąpiły dodatkowe koszty lub utracone dochody. Skoro w danym roku rolnik skosi te powierzchnie to nie utraci dochodów, a więc płatność w roku wystąpienia okoliczności nadzwyczajnych będzie podlegała zmniejszeniu.  Natomiast w przypadku uznania wystąpienia siły wyższej lub nadzwyczajnych okoliczności  rolnik nie będzie zobowiązany do zwrotu kwot wypłaconych w latach poprzednich, 
z tytułu braku realizacji danego wymogu.

Odnosząc omawiane zasady na grunt obowiązujących przepisów, należy wskazać co następuje.

PROW 2014-2020 – zobowiązanie rolno-środowiskowo-klimatyczne.

Zgodnie z § 2 ust. 1 pkt 2 oraz pkt 3 a także § 4 ust. 2 pkt 5 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 marca 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach Działania rolno-środowiskowo-klimatycznego objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 (Dz. U. poz. 415, z późn. zm.), płatność rolno-środowiskowo-klimatyczna jest przyznawana rolnikowi, jeżeli spełnia warunki przyznania płatności rolno-środowiskowo-klimatycznej w ramach określonych pakietów lub ich wariantów określone w rozporządzeniu oraz przestrzega innych wymogów, które są określone dla poszczególnych pakietu lub ich wariantów.

Mając na uwadze, że brak pozostawienia powierzchni nieskoszonej nie powoduje dodatkowych kosztów oraz utraty dochodów wynikających z realizacji powyższego wymogu, płatność rolno-środowiskowo-klimatyczna pomimo wystąpienia siły wyższej lub okoliczności nadzwyczajnych zostanie przyznana w pomniejszonej wysokości.

W przypadku, gdy rolnik realizuje w swoim gospodarstwie zobowiązanie rolno-środowiskowo-klimatyczne i nie pozostawi nieskoszonej części działki rolnej (części określonej na załączniku graficznym przez rolnika  i wskazanej przez eksperta przyrodniczego w zakresie wariantów pakietu  4 lub 5 w dokumentacji przyrodniczej - nie dotyczy wariantu 4.7 lub w planie działalności rolnośrodowiskowej w zakresie wariantu 4.7) –, płatność rolno-środowiskowo-klimatyczna w ramach danego wariantu, dla którego ustanowiono powyższy wymóg, zostanie przyznana w pomniejszonej, o współczynnik określony w załączniku nr 8 do rozporządzenia rolno-środowiskowo-klimatycznego,  wysokości tj. o  31%.

PROW 2007-2013 - zobowiązanie rolnośrodowiskowe

Zgodnie z § 2 ust. 1 pkt 3 oraz pkt 4 a także § 4 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 13 marca 2013 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Program rolnośrodowiskowy” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 (Dz. U. z 2013 r. poz. 361, z późn. zm.), płatność rolnośrodowiskowa jest przyznawana rolnikowi, jeżeli spełnia warunki przyznania płatności rolnośrodowiskowej w ramach określonych pakietów lub ich wariantów określone w rozporządzeniu oraz przestrzega innych wymogów określonych dla danego pakietu lub wariantu.

W przypadku, gdy rolnik realizuje w swoim gospodarstwie zobowiązanie rolnośrodowiskowe i nie pozostawi nieskoszonej części działki rolnej (części określonej na załączniku graficznym i wskazanej przez eksperta przyrodniczego w zakresie wariantów pakietu  4 i/lub 5 w dokumentacji przyrodniczej lub w planie działalności rolnośrodowiskowej w zakresie wariantów pakietu 3), płatność rolnośrodowiskowa w ramach wariantu, dla którego istniał powyższy wymóg, zostanie przyznana w pomniejszonej wysokości. Wysokość zmniejszenia jest uzależniona od realizowanego przez rolnika wariantu i wynosi 80% (w przypadku realizacji wariantów pakietu 3) lub 50% (w przypadku realizacji wariantów pakietu 4 lub 5) płatności przyznanej do danej działki rolnej.

 

Departament Płatności Bezpośrednich

Departament Działań Społecznych i Środowiskowych

 

Reasumując, z obowiązku niewykaszania 10% TUZ w ramach pakietów rolnośrodowiskowych mozna skorzystać, ale trzeba mieć dokument potwierdzający wystąpienie nadzwyczajnej okoliczności (np. protokół szacowania strat) i poinformować o tym fakcie kierownika biura powiatowego ARiMR. W przypadku wykoszenia TUZ w całości dopłata będzie pomniejszona w zależności od posiadanego pakietu o 31,50 lub 80%.

oprac. bcz

Fot. Czekała

 

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Dyrektor Działu Rozwoju Cyfrowego i Produktów Cyfrowych
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. listopad 2024 21:50