StoryEditor

Lekarstwo na śmiercionośny wirus pszczół

Naukowcy znaleźli tani i skuteczny środek, mogący ochronić pszczoły zapylające przed skutkami wirusa DWV i warrozy. Wynikająca z zapylania wartość dla gospodarki narodowej to 4,5 mld zł.
26.10.2021., 13:10h

Zwiększenie odporności pszczół

Pszczoły giną masowo na całym świecie. Jedną z przyczyn redukcji ich populacji jest roztocz Varroa destructor (dręcz pszczeli), wywołujący warrozę (Varroasis apium)  – chorobę osłabiającą i deformującą skrzydła, powodującą osłabienie zdolności latania i żerowania, a w efekcie śmierć. Roztocza przenoszą wirus zdeformowanych skrzydeł DWV (ang. Deformed wing virus) i dlatego jest on szeroko rozpowszechniony i występuje u pszczół zakażonych warrozą. Występowanie roztocza V. destructor zwiększa częstotliwość pojawiania się wirusa DWV u pszczół z 10% do 100%.

Co więcej, badania wskazują, że patogen może zaburzać uczenie się i pamięć pszczół, co może wpływać na ich zdolność znalezienia drogi powrotnej do domu. Zagubione pszczoły poza ulem prawdopodobnie umrą, a ich kolonia po czasie z nimi – z powodu braku pożywienia.

– Takie patogeny są zdecydowanie stresorami dla pszczół – mówi badacz pszczół Cheng-Kang Tang z Uniwersytetu Narodowego Tajwanu – Ale pszczelarze nie chcą używać pestycydów ze względu na bezpieczeństwo żywności. Dlatego postanowiliśmy znaleźć związki, które ...

Pozostało 79% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Aneta Lewandowska
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska Redaktorka portalu topagrar.com, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli zwierząt
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. listopad 2024 11:12