Nasz wykładowca, Roman Włodarz, prezes Śląskiej Izby Rolniczej, który od lat współpracuje z „top agrar Polska" przypomniał m.in., że obowiązujące stawki podatku VAT przedłużono do końca 2017 r. Oznacza to, że podstawową stawką jest 23%. Stawkami obniżonymi są: 8% na towary i usługi wymienione w załączniku nr 3 do ustawy o VAT oraz 5% na towary i usługi określone w załączniku nr 10 do ustawy o VAT. Zwrot zryczałtowany to 7%. Nasz wykładowca omówił też kwestie związane z nowościami VAT, które wchodzą w życie od 1 stycznia 2014 r.
Uczestnicy spotkania na bieżąco zadawali pytania prowadzącemu. Szczególne w zakresie sprowadzania maszyn z Zachodu, opodatkowania VAT energii na dom i gospodarstwo. Szczególne wdzięcznym tematem - budzącym liczne pytania - było ovatowanie darowizny dla dzieci przy przekazywaniu gospodarstwa rolnego i jego składników majątkowych, w tym maszyn. Sporo emocji wśród uczestników budziło stwierdzenie, że spożycie produktów własnych z gospodarstwa - tucznika, cielaka czy nawet drobiu itp. - zmusza uruchomienia procedury podatkowej VAT w gospodarstwie.
Najciekawsze zagadnienia będą przedstawione w styczniowym numerze „top agrar Polska".
naszego magazynu. Tura grudniowa szkoleń w Koźminie Wlkp., Grudziądzu, Drawsku Pom. jeszcze przed nami, prosimy zgłaszać - są jeszcze wolne miejsca. Tel. 61 886 29 51. Naszymi parterami warsztatów VAT jest Grupa BPS i SGB - Bank. pł
StoryEditor
Listopadowy VAT
Nasze coroczne warsztaty VAT redakcji „top agrar Polska" zorganizowaliśmy w turze listopadowej w Tarnowie, Zamościu i Szepietowie k. Wysokiego Mazowieckiego. Dopisała frekwencja. Na każde spotkanie przybyło po kilkudziesięciu rolników, przedsiębiorców rolnych, doradców, tudzież przedstawicieli izb rolniczych. Z warsztatów wychodzili bardzo zadowoleni, ale jednocześnie poruszeni tym, jak jeszcze o wielu sprawach nie wiedzieli, a które w praktyce mogą zastosować w swej działalności.