StoryEditor

Lokalna półka wraca do sejmu. Jakie obowiązki będą miały duże sklepy?

Pomysł lokalnej półki wrócił ponownie do sejmu. Posłowie PiS przygotowali ustawę, która zakłada, że sklepy o powierzchni powyżej 250 m2 będą zobowiązane do sprzedaży 2/3 produktów nabytych od lokalnych wytwórców.
25.01.2024., 09:19h

Wzmocnić pozycję rolników w łańcuchu dostaw

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości przygotowali projekt ustawy o sprzedaży detalicznej produktów lokalnych, która ma na celu ma „zapewnienie konsumentom dostępu do lokalnych produktów wiadomego pochodzenia a producentom rolnym większego bezpośredniego udziału w sprzedaży detalicznej ich lokalnych produktów w jednostkach handlu”.

Przepisy będą dotyczyć następujących towarów wyprodukowanych w Polsce:

  • owoce i warzywa,
  • mięso i produkty mięsne,
  • mleko i produkty mleczne,
  • pieczywo.

- Chcemy wzmocnić pozycję rolników w łańcuchu dostaw, żeby zapewnić także konsumentom dostęp do zdrowej, polskiej, lokalnej żywności – mówiła w Sejmie podczas prezentacji ustawy posłanka Anna Gembicka.

Jakie obwiązki zotaną nałożone na duże sklepy?

Projektowana ustawa nakłada obowiązki na sklepy o powierzchni sprzedaży powyżej 250 m2. Będą one zobowiązane:

  • do oferowania do sprzedaży produkty lokalne z tych kategorii w ilości nie mniejszej niż 2/3 produktów z tych kategorii w danym roku obrotowym nabytych bezpośrednio od ich wytwórców, w pierwszej kolejności w ramach powiatu i powiatów przyległych, w drugiej kolejności w ramach województwa i województw do niego przyległych, w trzeciej kolejności w ramach województw przyległych do województw przyległych;
  • do umieszczenia informacji o pochodzeniu produktów lokalnych w eksponowanym miejscu w sposób dobrze widoczny dla finalnego konsumenta;
  • do prowadzenia kampanii edukacyjno-informacyjnych w zakresie produktów lokalnych co najmniej raz w roku przez co najmniej dwa kolejne tygodnie, w każdym dniu działalności tej jednostki handlu.

Zobacz także: Rodzinne gospodarstwo rolne i gorzelnia rolnicza: jak to działa?

- Wprowadzenie proponowanych rozwiązań doprowadzi do zmniejszenia śladu węglowego związanego w transportem żywności. Zgodnie z danymi Eurostatu, średnia odległość, jaką pokonuje transportowana żywność, to 176 km. Ustawa wspiera tworzenie rynków zbytu na poziomie lokalnym, co doprowadzi do skrócenia łańcuchów dostaw i realnie przełoży się na zmniejszenie poziomu śladu węglowego – czytamy w uzasadnieniu projektu.

Kto się nie dostosuje, dostanie karę

Realizację przepisów projektowanej ustawy będzie nadzorować inspekcja jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych. Sprzedawca żywności, który nie zaoferuje do sprzedaży w ilości nie mniejszej niż 2/3 produktów lokalnych z objętych ustawą kategorii w danym roku obrotowym nabytych bezpośrednio od ich wytwórców, lub który nie prowadzi kampanii edukacyjnoinformacyjnych w zakresie produktów lokalnych podlega karze pieniężnej w wysokości nie wyższej niż 10% przychodu osiągniętego w roku obrotowym poprzedzającym rok nałożenia kary, nie niższej jednak niż 5000 zł.

Przewiduje się, że ustawa wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2025 r.

 

wk

fot: Canva

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
12. listopad 2024 00:47