Jakie produkty są objęte zakazem?
Zakaz importu dotyczy szerokiej gamy produktów rolnych i paszowych, takich jak zboża, nasiona oleiste, produkty zbożowe, mąka, owoce, warzywa, rośliny, produkty zwierzęce, odpady i pozostałości roślinne i zwierzęce, produkty przeznaczone do stosowania w karmach dla zwierząt, w tym karmy dla psów i kotów paczkowanych do sprzedaży detalicznej.
Zobacz także: Europejscy rolnicy kontynuują protesty. Największy protest w historii Słowacji
Zakaz ten obowiązuje również na produkty roślinne i zwierzęce wyprodukowane w Białorusi i Rosji, chyba że są one eksportowane do innych państw członkowskich UE przez terytorium Łotwy.
Dlaczego Łotwa podjęła taką decyzję?
Łotwa uzasadnia swoją decyzję względami sanitarnymi i fitosanitarnymi, a także chęcią zapewnienia zgodności towarów z wymogami UE, w tym zapobiegania wprowadzaniu konsumentów w błąd co do cech, składu, ilości, daty ważności, kraju lub miejsca pochodzenia, metody wytwarzania lub produkcji towarów.
Łotwa podkreśla również, że zakaz importu jest zgodny z zasadą proporcjonalności i nie wpływa na swobodny przepływ towarów w ramach rynku wewnętrznego UE, ponieważ dotyczy tylko produktów przeznaczonych do konsumpcji na Łotwie.
W przyszłości co najmniej 10% towarów z niektórych grup, takich jak groch, produkty zbożowe, nasiona oleiste, pasze dla zwierząt pochodzących z Rosji i Białorusi oraz co najmniej 5% towarów pochodzących z innych krajów trzecich, zostało poddanych nie tylko kontroli dokumentów, ale także pobrano próbki do kontroli w laboratorium.
22 lutego Sejm Łotwy zatwierdził zakaz importu do konsumpcji w kraju produktów rolnych i paszowych z Białorusi i Rosji.
Jak wynika z danych Ministerstwa Rolnictwa Łotwy, w okresie styczeń-październik 2023 roku do kraju sprowadzono rosyjskie produkty rolne i paszowe o wartości 280 mln euro, w tym 90% stanowiły pasze, zboża, groch oraz olej rzepakowy.
Mkh na podst. tvnet.lv, rbc.ru
Fot: Canva