Prawie wszystkie państwa członkowskie UE opowiedziały się za dopuszczenia mączki zwierzęcej w paszach dla zwierząt. W głosowaniu nad odpowiednim wnioskiem Komisji w Stałym Komitecie ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz (SCoPAFF) wstrzymały się od głosu tylko Francja i Irlandia.
Jak powiedział w piątek AGRA-EUROPE rzecznik Komisji, projekt rozporządzenia delegowanego zostanie poddany trzymiesięcznemu przeglądowi przez Parlament Europejski i Radę, gdy tylko będzie dostępny we wszystkich językach urzędowych UE. Celem jest oficjalne przyjęcie aktu prawnego jesienią.
Według rzecznika Komisji istnieją konkretne plany ponownego umożliwienia żywienie drobiu mączką wieprzową i żywienie świń mączką drobiową w żywieniu (skarmianie krzyżowe). W Unii Europejskiej nie było to dozwolone od czasu kryzysu rynkowego wywołanego przez gąbczastą encefalopatię bydła (BSE).
Projekt przewiduje również zezwolenie na żywienie mączką z owadów.
Jak powiedział rzecznik, u przeżuwaczy nie będzie można stosować mączki mięsno-kostnej. Jednak w przyszłości kolagen i żelatyna pochodzące z przeżuwaczy będą mogły być stosowane u innych gatunków, na przykład w paszach dla drobiu i świń. Skarmianie mączką mięsno-kostną tego samego gatunku zwierząt powinno pozostać zabronione poza wyjątkami w akwakulturze.
oprac. dkol na podst. topagrar.com
fot. topagrar.com
StoryEditor
Mączka mięsno – kostna: kiedy będzie można ją stosować i u jakich gatunków?
Być może już jesienią mączka mięsno-kostna mogłaby częściowo być ponownie dozwolona w żywieniu drobiu i świń. Propozycja ta cieszy się dużym poparciem w UE.