Wśród zagranicznych gości wypatrzeć można było m.in. Paolę Del Castillo, wiceprzewodniczącą CEJA, organizacji zrzeszającej ponad 2 mln młodych rolników z UE. Nabór na uczestnictwo w forum prowadził Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego na swojej stronie internetowej.
Zgłosiło się ponad 200 młodych rolników (w wieku do 40 lat), którym zaoferowano bezpłatnie dwa noclegi, wyżywienie czy wyjazdy (do wyboru): do Gospodarstwa Rybackiego Stadniny Konie Walewice, Mazowieckiego Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt w Łowiczu, Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach czy Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Sulejowie. W pierwszy dzień prelekcje o Wspólnej Polityce Rolnej i PROW 2014-2020 prowadzili eksperci z ministerstwa rolnictwa.
Zanim jednak młodzi mogli zanurzyć się w morzu wiedzy, musieli przebrnąć przez wystąpienia lokalnych władz, posłów, senatorów, działaczy samorządowych i innych oficjeli. Niestety, w większości były to autoprezentacje, kończone nic nie wnoszonymi życzeniami „owocnych obrad”, zamiast wypowiedziami akcentującymi autentyczne problemy, przed którymi stoją zwłaszcza młodzi rolnicy.
pł