StoryEditor

Małopolskie: Agonia giełdy w Tarnowie

Koncepcja lokalnych giełd hurtowych w stolicach dawnych, tzw. małych województw, lansowana w latach 90. ubiegłego wieku – wówczas słuszna na tamte czasy – nie wytrzymała próby czasu.
14.05.2019., 09:05h
Teraz mamy zupełnie inne rolnictwo, sposoby produkcji i zbytu, nowoczesne i bardzo towarowe gospodarstwa ogrodnicze i sadownicze. Dowodem jest ekonomiczna agonia Małopolskiego Rynku Hurtowego S.A w likwidacji w Tarnowie. Giełda ta powstała w latach 90., kiedy Tarnów był stolicą województwa, zaś wcześniej była skoncentrowana tu potężna baza przetwórcza, wtedy jeszcze państwowa.

Gdy padły wielkie molochy, lokalni producenci warzyw i owoców, głównie miękkich, utracili możliwości zbytu. Państwo poprzez swoje instytucje oraz niektóre gminy i rolników postanowili zbudować ich hurtową sprzedaż na lokalnej giełdzie. Udziały do niej wniosły instytucje i agencje państwowe związane z rolnictwem, niektóre gminy, pojedynczy rolnicy, izba rolnicza ówczesnego województwa tarnowskiego. Lokalna giełda została właścicielem placu targowego, pobudowała hale targowe, chłodnię, łącznie była właścicielem 28 ha.

Niestety rynek konsumenta w Tarnowie był niewielki a gospodarstwa okazały się z biegiem lat za drobne. Obecnie jej zarząd nie prowadzi już działalności operacyjnej, tylko wynajmuje pomieszczenia prywatnym przedsiębiorcom, wyprzedaje też nieruchomoś...
Pozostało 57% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Andrzej Sawa
Autor Artykułu:Andrzej Sawa
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. listopad 2024 08:13