StoryEditor

Małżeńska wspólność majątkowa

Pytanie: Przed ślubem zięć miał swoje gospodarstwa, a córka po ślubie otrzymała swoje w darowiźnie od rodziców. Czy zięć będzie miał prawo do jej gospodarstwa w razie rozwodu?
07.07.2020., 17:07h
Odpowiedź: W myśl przepisu art. 31 ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy, z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa), obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). W omawianym przypadku w małżeństwie najprawdopodobniej obowiązuje ustrój wspólności ustawowej, co oznacza, że co do zasady majątek nabyty w trakcie trwania małżeństwa wchodził w skład majątku wspólnego małżonków. Kodeks rodzinny i opiekuńczy regulujący również stosunki majątkowe małżeńskie przewiduje jednak kilka wyjątków od tej zasady, wskazując w art. 33, które z przedmiotów i praw nabytych w trakcie małżeństwa wchodzą w skład majątku osobistego małżonków. Wśród nich wymieniono składniki majątkowe nabyte między innymi w drodze darowizny, spadku, a także przedmioty majątkowe nabyte w zamian za składniki majątku osobistego – o ile co innego nie wynika z przepisów szczególnych lub umowy czy woli spadkodawcy.

Jeżeli zatem córka Czytelnika otrzymała gospodarstwo w drodze darowizny, a umowa notarialna j...
Pozostało 41% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
adw. Mikołaj Pomin
Autor Artykułu:adw. Mikołaj PominPrawnik w redakcji "top agrar Polska".
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. listopad 2024 18:22