StoryEditor

Marek Sawicki: Po pierwsze, trzeba przedefiniować Wspólną Politykę Rolną

Podczas wydarzenia Kongres Polska Wieś XXI, rozmowy toczyły się głównie wokół tematu zawartego porozumienia dotyczącego tranzytu zboża z Ukrainy przez Polskę. W spotkaniu brał udział Marek Sawicki, który poruszył temat Wspólnej Polityki Rolnej i jej ponownego zdefiniowania.
— Panie ministrze, kongres oczywiście dotyczy bieżących problemów, a gorącym problemem, jest kryzys na rynku zbóż. Kilka dni temu Polska zamknęła granicę, czy chociaż częściowo rozwiązało to problem? — pyta redaktor naczelny top agrar Polska, Karol Bujoczek.

— Otóż, jeszcze do kongresu. Kongres Polska Wieś jest organizowany przez byłych ministrów rolnictwa, niezależnie od opcji politycznych po 69 roku. Mamy ich 15, a w panelu inaugurującym uczestniczyło 12 ministrów. Trzech ze względu na stan zdrowia nie mogło brać udziału. Uważam, że jest to dobra płaszczyzna, aby ponad podziałami politycznymi o sprawach bieżących i propozycjach rozwiązań na przyszłość rozmawiać i po pierwszej edycji mieliśmy sprawy związane z bezpieczeństwem żywnościowym i energetycznym. Teraz temu kongresowi oczywiście towarzyszy ten problem bieżący, rynkowy i problem żywności wjeżdżającej przez Polskę do całej Unii Europejskiej, ale myślę, że to jest problem, który da się rozwiązać i też wskazywaliśmy różnego rodzaju propozycje i myślę, że po kongresie zostaną one spisane i przekażemy je także ministrowi rolnictwa i premierowi. Tutaj są tak naprawdę dość proste mechanizmy. Po pierwsze trzeba już przedefiniować Wspólną Politykę Rolną, ona nie może być polityka, ukierunkowaną tylko i wyłącznie na samowystarczalność europejską i ograniczanie produkcji ze względu na nadwyżki żywnościowe — mówi Marek Sawicki.


Zobacz także: Dr Jerzy Plewa: Festiwal niekompetencji i hipokryzji, a rolnicy po raz kolejny są oszukiwani


— Czyli tak prawdę trzeba zmodyfikować Europejski Zielony Ład? — pyta Karol Bujoczek.

— Tak. Nie tylko Zielony Ład, bo akurat Zielony Ład tu nie stoi na przeszkodzie, trzeba przede wszystkim postawić na zwiększenie produkcji żywności na świecie, bo ludzi nam przybywa, a żywności nie wyprodukuje się w niektórych rejonach świata, a w Europie, Ameryce Północnej to są te regiony, gdzie tradycyjnie, warunki klimatycznie na szczęście jeszcze sprzyjają rolnictwu, i w związku z tym nie można ograniczyć tu produkcji — dodaje Sawicki.


Cały wywiad w naszym filmie! 

Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat
z-ca redaktora prowadzącego topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Karol Bujoczek
Autor Artykułu:Karol Bujoczek
Dyrektor Wydawniczy – Przewodniczący Rady Redaktorów
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. listopad 2024 16:25