StoryEditor

Marsz pogrzebowy polskiego rolnictwa. Tak protestowali rolnicy w Warszawie

Dziś w Warszawie odbył się protest rolników. Miał on formę symbolicznego pogrzebu polskiego rolnictwa. Manifestacja rolników stylizowana na orszak pogrzebowy przeszła z Placu Trzech Krzyży pod Sejm i Pałac Prezydencki. – PiS uderzył nas w twarz, musimy ratować polskie rolnictwo – mówili organizatorzy. ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ POD ARTYKUŁEM!
30.09.2020., 18:09h
Do Warszawy przyjechało kilka tysięcy rolników z całej Polski (niektóre dane mówią nawet o 10 tysiącach osób!), by wziąć udział w proteście przeciwko szkodliwej nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Protest zorganizowało Pogotowie Strajkowe Polskiego Rolnictwa, reprezentujące prawie 50 organizacji branżowych, m.in. AgroUnię, KRIR, Solidarność RI czy rolnicze OPZZ.

- Dziś jest wielki i wspaniały dzień, bo całe rolnictwo jednoczy się przed człowiekiem, który pokazał swoją zdradziecką mordę! Nikt inny, tak jak on skrzywdził zwierzęta, bo wykorzystał je do budowania swojego kapitału politycznego. Tej wojny nie wygramy na argumenty, które jasno stoją po naszej stronie. Dlatego musimy mocno walczyć, pokazać naszą siłę, wyjść na ulice i domagać się ratowania polskiego rolnictwa – mówił Michał Kołodziejczak, lider AgroUnii. 

Rolnicy nie kryli oburzenia zarówno treścią ustawy, jak i sposobem jej procedowania. Dziś jasno mówili, że odwracają się od PiS-u, bo czują się zdradzeni.

- Każda władza otrzymywała władzę z ręki rolników i z ręki rolników ją traciła. Tak też będzie tym razem! To już tylko kwestia czasu. Za to co dla nich zrobiliśmy, oni uderzyli nas w policzek. A nowym ministrem rolnictwa Grzegorzem Pudą napluli nam w twarz. Wszystkie organizacje, zjednoczone razem, odbiorą im tę władzę – zapowiedział Sławomir Izdebski, przewodniczący rolniczego OPZZ.

Uczestnicy protestu podkreślali, że ustawa doprowadzi do likwidacji ich gospodarstw. Dziś stają przed realnym widmem bankructwa i obawiają się o swoje dalsze życie.

- Ten czas to gnojenie rolnictwa i niszczenie hodowli bydła, drobiu i zwierząt futerkowych. Rolnicy zostali oszukani przez Prawo i Sprawiedliwość – zaznaczył Jacek Zarzecki z Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego.

- Zlikwiduję stado, bo co mam zrobić? Skończy się na pracy u Niemca, chociaż gospodarkę budował jeszcze mój dziadek. A dziś rząd wybrany naszą ręką odbiera nam życie – mówił nam pan Michał, który w woj. wielkopolskim hoduje 60 sztuk bydła.

Również Renata Beger zaznaczyła, że jeśli rolnicy nie wyrażą głośnego sprzeciwu, PiS ich „zgnoi i zgnębi, a w rezultacie trzeba będzie jechać za granicę w poszukiwaniu chleba”. 

Z rolnikami w żałobnym orszaku szło także wielu polityków, m.in. Robert Winnicki z Konfederacji.

- Dziś wasza walka to nie jest walka tylko o hodowlę w Polsce i o bezpieczeństwo żywnościowe. Wasza walka jest walką o godność gospodarki. Rząd pokazał, że państwo może zachowywać się jak gangster, zniszczyć kogo chce i wyrzucać na bruk. Przeciwko temu trzeba protestować! Proszę mi wierzyć, że robiliśmy, co mogliśmy na sejmowej komisji rolnictwa, by ustawa nie przeszła, a mimo tego oficerowie polityczni m.in. Grzegorz Puda i Marek Suski wypchnęli ten bubel! Kaczyński jest łajdakiem, jest zdrajcą wsi, jest sadystą znęcającym się nad polskim rolnictwem. Żeby wygrać, musicie się nastawić na długie miesiące walki. Jeśli ta ustawa będzie dalej procedowana w tym kształcie, musicie zablokować Warszawę i miasta powiatowe - mówił poseł Robert Winnicki.

W podobnym tonie wypowiadał się Prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz. Zapowiedział, że weźmie udział w dalszej walce o uratowanie rolnictwa.

- Nie możemy się zgodzić na wysuwanie aktu oskarżenia wobec rolników. Domagamy się szacunku dla ciężkiej pracy gospodarzy. Dlatego nie odpuścimy w Senacie i nie odpuścimy prezydentowi. Będziemy skarżyć ustawę do Trybunału Konstytucyjnego. Będziemy też zabiegać o to, by prezydent przekonał do zmiany ustawy swój obóz polityczny, bo w tej chwili Marek Suski na rozkaz prezesa Kaczyńskiego niczym Katarzyna Wielka dokonał rozbioru polskiego rolnictwa. Jest ciężko, ale zwyciężymy tę walkę! – mówił Kosiniak-Kamysz.

- Człowiek mały i obłudny kładzie polską wieś do trumny - dodał Stefan Krajewski z PSL.

Obecna na proteście Teresa Hałas – posłanka PiS i przewodnicząca NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” przyznała, że zawiodła się na zachowaniu przywódców PiS.

- Dzisiaj jestem z Wami. Głosowałam przeciwko ustawie, bo nikt nie będzie mi prostował kręgosłupa. Posłem PiS się bywa, człowiekiem należy zostać do końca – wyjaśniła Teresa Hałas.


Protestujących przyjął prezydent Duda


Delegacja protestujących rolników spotkała się z prezydentem Andrzejem Dudą. Z rozmów wyszli z mieszanymi uczuciami: z jednej strony widzą poparcie głowy państwa, z drugiej strony poza wetem lub skierowaniem ustawy do Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Duda nic więcej nie może zrobić.

- Prezydent jest po naszej stronie, ale co z tego skoro decyzje zapadają w innym budynku – powiedział po spotkaniu Kołodziejczak.

Rolnicy #muremzaArdanem i przeciwko Pudzie


Dzisiejszy protest rolników był kolejną manifestacją przeciwko szkodliwej ustawie. Poprzednia odbyła się 16 września przed siedzibą PiS w Warszawie na ul. Nowogrodzkiej. 

Protest był także wyrazem poparcia dla ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego, który sprzeciwił się „Piątce dla zwierząt” i z tego powodu będzie musiał pożegnać się ze stanowiskiem. Jego miejsce zajmie Grzegorz Puda - obecny wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej i jeden z inicjatorów piątki dla zwierząt. Rolnicy, z którymi rozmawialiśmy podczas protestu, są załamani tą informacji. W ich ocenie Puda ostatecznie pogrzebie polską wieś. 

- To grabarz rolnictwa i wróg polskich hodowców – mówili nasi rozmówcy.

13 października ustawą zajmie się Sejm.  Przypomnijmy, że proponowane przez PiS przepisy przewidują między innymi zakaz hodowli zwierząt futerkowych, ograniczenie uboju rytualnego oraz zwiększenie uprawnień dla organizacji prozwierzęcych. To zdaniem branży rolnej oznacza likwidację setek tysięcy gospodarstw, bankructwo gospodarzy i upadek rolnictwa w Polsce.


PONIŻEJ GALERIA ZDJĘĆ Z PROTESTU














































































Kamila Szałaj
Autor Artykułu:Kamila Szałaj Redaktorka portalu tygodnik-rolniczy.pl i Tygodnika Poradnika Rolniczego. Kamila Szałaj jest ekspertką z zakresu polityki rolnej w Polsce oraz rynków rolnych. Specjalizuje się także w kwestii dopłat bezpośrednich i dotacji dla rolnictwa. Podejmuje też tematy dotyczące bezpieczeństwa w rolnictwie oraz interwencji w obronie rolników. Zdobyła 1. miejsce w ogólnopolskim konkursie KRUS „W rolnictwie można pracować bezpieczniej”. W 2018 roku odznaczona przez ministra rolnictwa medalem Zasłużony dla Rolnictwa.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. grudzień 2024 17:46