Jak informuje jedna z naszych czytelniczek w jej przypadku sprawa rozbija się o termin rozpoczęcia obowiązywania polisy, ponieważ w protokole wpisana jest data wystąpienia szkód od 1 kwietnia, natomiast ubezpieczenie zawarte zostało kilka dni po tym terminie.
Takich sygnałów dotarło do naszej redakcji znacznie więcej. Generalnie, sytuacja jest taka sama: w protokole suszę stwierdzono już od początku kwietnia, a rolnicy zwyczajowo zawarli polisy nieco później – np. po wysiewie kukurydzy. W takiej sytuacji aby spełnić oczekiwania ARiMR trzeba by jeszcze w marcu ubezpieczyć uprawy jare zanim zostaną one wysiane czy wysadzone!
Dziś Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi opublikowało wyjaśnienie w tej sprawie. A brzmi ono następująco:
W odpowiedzi na sygnały o trudnościach ze wskazaniem daty wystąpienia suszy przypominamy, że:
- komisja szacująca szkody określa datę wystąpienia szkody na stronie 2 protokołu, który udostępniony jest na stronie internetowej MRiRW;
- przy kontroli spełniania obowiązku ubezpieczenia 50 % powierzchni brana jest pod uwagę powierzchnia upraw w dniu wystąpienia szkody (z wyłączeniem łąk i pastwisk), która zastała ujęta, na podstawie informacji producenta rolnego, na stronie 3 protokołu szacowania szkód.
Regulacje te wynikają z rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (Dz.U. z 2015 poz. 187, z późn.zm.). Zgodnie z § 5 ust. 5 rozporządzenia protokół z oszacowania zakresu i wysokości szkód w gospodarstwie rolnym lub dziale specjalnym produkcji rolnej spowodowanych wystąpieniem niekorzystnego zjawiska atmosferycznego sporządza się na formularzu udostępnionym na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
gi, bcz