StoryEditor

Minął rok od wprowadzenia embarga

Minął rok od wprowadzenia embarga na produkty rolno-spożywcze przez Rosję. W wyniku tego zakazu straciliśmy dużo, ale też są pozytywne strony tej sytuacji – przekonywał podczas konferencji prasowej minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki.
04.08.2015., 11:08h

– Dziś mija rok od tych wydarzeń. Rozpoczęta wówczas kampania została zauważona przez wszystkie media i konsumentów – podkreślił minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki i dodał, że miała ona swój udział we wzroście krajowego spożycia owoców i warzyw w najtrudniejszym momencie dla producentów. – Pomimo tak trudnego roku nastąpił wzrost eksportu naszych produktów rolno-spożywczych osiągając wartość blisko 22 mld euro, przy dodatnim saldzie wymiany na poziomie około 6,7 mld euro – podkreślił minister Marek Sawicki.

Będzie pomoc
Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę, że embargo dalej trwa, ale uporczywe zabiegi strony polskiej i wsparcie innych krajów spowodowały, że wsparcie dla producentów owoców i warzyw będzie dalej kontynuowane przez Komisję Europejską. Minister podkreślił, że zdecydowana większość tej pomocy przypadnie Polsce. – Unia Europejska dostrzegła problem i z puli około 460 tys. ton jabłek, jakie mają być wycofane z rynku, prawie 300 tysięcy ton przypada na naszych producentów, a z puli ponad 100 tys. ton pomidorów, ogórków i papryki – 1/3 dotyczy produktów z Polski – powiedział minister dodając, że do tej pory Agencja Rynku Rolnego wypłaciła producentom około 184 mln złotych wsparcia za wycofane z rynku produkty.

Nasza żywność jest ceniona na świecie
W celu rozwijania handlu polskimi towarami, w ubiegłym tygodniu minister rolnictwa przeprowadził rozmowę z ministrem rolnictwa Francji i zapewnił o jego wsparciu niektórych naszych inicjatyw dotyczących rynku mleka. – Te rozmowy będą kontynuowane, mam nadzieję, że również z udziałem ministra rolnictwa Niemiec, pod koniec sierpnia tego roku – poinformował Marek Sawicki. Minister, przedstawiając wyniki w handlu zagranicznym produktami rolno-spożywczymi i omawiając skutki rosyjskiego embarga, zwrócił uwagę na fakt, że polska żywność ma wśród zagranicznych konsumentów bardzo dobrą opinię i uważana jest za symbol najwyższej jakości. – Nasz program Poznaj Dobrą Żywność jest gwarantem jakości i symbolem najlepszych polskich produktów spożywczych. Mam nadzieję, że stanie się naszym, rozpoznawalnym na całym świecie, narodowym znakiem jakości – powiedział minister Sawicki.

Poza stratami, są też korzyści
Oprócz ewidentnych strat embargo przyniosło także i pewne pozytywne aspekty. – Przede wszystkim embargo pokazało dobitnie, że ten bliski i wygodny rynek jest bardzo niepewny i podlega silnemu politycznemu oddziaływaniu – stwierdził minister i dodał, że jesteśmy już obecni na 73 rynkach poza Unią Europejską i dlatego przestrzegam tych, którzy, pod pozorem ochrony rolników, postulują zamknięcie naszych granic przed produktami z innych państw.  – Takie działania przyniosłyby również zamknięcie granic dla naszych produktów, a obecnie wartość eksportu odpowiada 1/3 wartości naszej produkcji rolnej. [...] Biorąc to pod uwagę od dawna staram się przekonać naszych eksporterów do zaprzestania polsko-polskiej konkurencji na rynkach zewnętrznych, dotyczy to zwłaszcza sektorów mleka i drobiu – powiedział minister Sawicki.  oprac. na podst. mrirw ag

Aleksandra Galus
Autor Artykułu:Aleksandra Galus

redaktor, specjalista ds. automatyzacji treści

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. listopad 2024 05:35