Podczas pierwszej od chwili objęcia resortu rolnictwa konferencji prasowej omówił on w obecności swoich zastępców plan działania resortu na najbliższe lata. Program opracowany przez ministra i jego współpracowników został podzielony na poszczególne zadania w VI zasadniczych obszarach:
- Wspólna polityka rolna i współpraca międzynarodowa,
- Konkurencyjność rolnictwa i gospodarki żywnościowej oraz bezpieczeństwo żywności
- Rozwój obszarów wiejskich,
- Polityka społeczna,
- Instytucje, administracja, programowanie i finansowanie,
- Edukacja i wiedza na obszarach wiejskich.
– Naszym zadaniem jest dokonanie wnikliwej analizy i przygotowanie propozycji zmian w poszczególnych obszarach – podkreślił minister Jurgiel. –Sporządzone zostało opracowanie dotyczące spraw, które nie zostały zrealizowane oraz spraw wymagających najpilniejszej realizacji – dodał.
Szef resortu określił też najpilniejsze priorytety. Jednym z nich jest aktywność na arenie międzynarodowej w zakresie Wspólnej Polityki Rolnej i zbliżającego się jej przeglądu, a także kwestie związane z negocjowaną umową handlową UE-USA (TTIP). Z inne, pilne do rozwiązania sprawy uznał również problemy na rynkach trzody chlewnej oraz mleka.
Przedstawiając założenia na najbliższe lata minister Krzysztof Jurgiel poinformował o planach związanych z zamiarem konsolidacji instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo żywności oraz utworzenia Agencji Rozwoju Obszarów Wiejskich, która w sposób kompleksowy zajmowałaby się rozwojem tych terenów. Agencja miałaby charakter instytucji płatniczo-programowej.
Wszystkie propozycje nowego ministra zawarte zostały w liczącym kilkadziesiąt stron dokumencie, Jednak oprócz zapowiedzi zmian znalazła się w nim także ocena polityki rolnej rządu PO-PSL w latach 2008-2015, która zawiera sporą dawkę krytyki działań ministrów: Sawickiego i Kalemby. Już pierwsze zdania raportu nie pozostawiają na poprzednikach obecnego ministra suchej nitki:
"Bilans rządów PO-PSL w odniesieniu do rolnictwa i polskiej wsi można sprowadzić do kilku lapidarnych określeń: nieudolność, nieskuteczność, opieszałość, brak działań wyprzedzających, arogancja wobec organizacji rolniczych. Polityce rolnej brakowało spójności, cechowała ją fragmentaryczność działań, a nade wszystko - bierność podszyta brakiem kompetencji. Nic dziwnego, że obecnie w wielu dziedzinach życia mamy do czynienia z trudną sytuacją" - czytamy w raporcie MRiRW. bcz
Źródło: MRiRW
Fot. MRiRW