StoryEditor

Minister Puda: jest porozumienie ws. Okienka dla Rolnika

Uruchomienie Okienka dla Rolnika, zapowiadanego od kilku miesięcy przez ministerstwo rolnictwa, coraz bliżej. Właśnie podpisano porozumienie w tej kwestii. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w 2022 roku powstanie specjalna zakładka na portalu gov.pl, gdzie rolnik złoży wnioski m.in. o zwrot akcyzy lub o materiał siewny.
30.04.2021., 08:04h
"Okienko dla Rolnika" ma być skoncentrowanym źródłem wiedzy i miejscem załatwienia różnych spraw przez rolników. O tym pomyśle rządu pisaliśmy TUTAJ.

Teraz uruchomienie tej usługi zaczyna nabierać tempa, bo zawarte zostało porozumienie w tej sprawie między ministerstwem rolnictwa i Kancelarią Premiera. Udział w projekcie biorą także: ARiMR, KOWR, GIW, KRUS, IJHARS i PIORiN. 

– Chcemy, aby z jednego miejsca, jednym loginem i hasłem, np. przez profil zaufany, mieszkaniec obszarów wiejskich mógł w prosty sposób załatwić wiele spraw w zakresie rolnictwa – mówi minister Grzegorz Puda.

Zaznacza, że poprzez integrację różnych systemów i baz danych poszczególnych instytucji, rolnik nie będzie musiał podawać wielu informacji, ponieważ te będą pozyskiwane automatycznie do wniosku, który będzie miał zamiar złożyć. To pozwoli ograniczyć do niezbędnego minimum ilość wykonywanych czynności oraz zaoszczędzić czas na załatwienie konkretnej sprawy. 

- Dodatkowo planujemy uprościć i usprawnić niektóre już teraz udostępniane usługi świadczone przez nasze jednostki Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego czy poszczególne Inspekcje - wyjaśnia minister.

Co rolnik załatwi przez internet w 2022 roku?


Na początek w ciągu 1 – 1,5 roku uruchomiona zostanie pierwsza grupa usług. Zastąpią one dotychczasową papierową formę wniosków formą elektroniczną i będą dotyczyły wniosku:
  • o zwrot podatku akcyzowego od paliwa rolniczego;
  • rolniczego handlu detalicznego (RHD);
  • zgłoszenia do KRUS umów dzierżawy;
  • wniosku o dopłatę do materiału siewnego;
  • wniosek o ocenę polową materiału siewnego oraz materiału szkółkarskiego;
  • wpisu do Rejestru Podmiotów Nadzorowanych oraz
  • systemu obsługi producentów ekologicznych.

Kamila Szałaj, oprac. na podst. MRiRW
Kamila Szałaj
Autor Artykułu:Kamila Szałaj Redaktorka portalu tygodnik-rolniczy.pl i Tygodnika Poradnika Rolniczego. Kamila Szałaj jest ekspertką z zakresu polityki rolnej w Polsce oraz rynków rolnych. Specjalizuje się także w kwestii dopłat bezpośrednich i dotacji dla rolnictwa. Podejmuje też tematy dotyczące bezpieczeństwa w rolnictwie oraz interwencji w obronie rolników. Zdobyła 1. miejsce w ogólnopolskim konkursie KRUS „W rolnictwie można pracować bezpieczniej”. W 2018 roku odznaczona przez ministra rolnictwa medalem Zasłużony dla Rolnictwa.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. grudzień 2024 19:02